Najnowsze informacje

Boją się mieszkańcy Gąbina

Do mieszkańców Gąbina i okolic dotarła niepokojąca wiadomość. Wkrótce, być może przy okazji negocjacji nowych kontraktów z NFZ, a może po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali, zniknie opieka lekarska w ramach nocnej i świątecznej pomocy. Na ludzi starszych i rodziców dzieci padł blady strach.
– Do niedawna w Gąbinie mieliśmy karetkę pogotowia z lekarzem, który był w stanie pomóc w nagłych przypadkach. Niestety, od kilku tygodni m.in. na terenie naszej gminy jeżdżą karetki pogotowia wyłącznie z ratownikami medycznymi. Z naszych informacji wynika, że została całkowicie zlikwidowana nocna i świąteczna pomoc lekarska – tłumaczy zaniepokojony mieszkaniec Gąbina.
Co to oznacza? Zdaniem naszego czytelnika pacjenci z bólem brzucha lub wysoką gorączką są odwożeni od razu do szpitala, bo ratownicy pomagają w nagłych przypadkach. Nie mają jednak prawa podejmować decyzji o leczeniu chorego, stosowaniu specjalistycznego sprzętu medycznego, wypisywania recept na specyfiki.
– Naszym zdaniem to już jest katastrofa – kontynuuje gąbinianin. – Nie do końca wiemy, o co chodzi, ale mamy informację, że taki program wdrożony w kilku miastach i gminach spowodował natychmiastowe wydłużenie kolejek do szpitala. Takie rozwiązanie zaburzyło wypracowany przez wiele lat model. Na razie wszystko funkcjonuje w miarę sprawnie, a co będzie wkrótce? Boimy się, że w nocy i w święta dostęp do szybkiej pomocy lekarskiej będzie bardzo utrudniony.
W Gąbinie działał zespół specjalistyczny ratownictwa medycznego, trzy takie zespoły były także w Płocku. Dziś w mieście funkcjonują tylko dwa zespoły z lekarzem: na ul. Gwardii Ludowej i Armii Krajowej.
W Gąbinie zespół został zlikwidowany. To efekt nowego „Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego”, zgodnie z którym część zespołów specjalistycznych przekształcono w zespoły podstawowe, czyli tylko z ratownikami medycznymi.
– Zgodnie z nowym Planem, w Gąbinie od dnia 1 lutego 2017 r. nie ma już karetki specjalistycznej, ale jakość świadczonych usług w zakresie ratownictwa medycznego, pozostaje taka sama. Świadczenia całodobowe w zakresie ratownictwa medycznego są udzielane przez zespół podstawowy, czyli przez ratowników medycznych. Tymczasowo bez zmian pozostaje opieka lekarska w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zakład nasz bowiem ma podpisaną umowę na świadczenie w/w usług medycznych z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ tylko do dnia 30 czerwca 2017 r. Co będzie później, nie wiem… – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, dr Piotr Rykowski.
Mieszkańcy mniejszych miejscowości i okolicznych gmin mogą się czuć zaniepokojeni. Dotychczasowy system będzie działał tylko do połowy roku.
Jola Marciniak

Zobacz kolejny artykuł

Projekt w gąbińskim Staszicu

W gąbińskim Staszicu realizowany jest komponent językowy „TOCek na językach“ w ramach dwuletniego projektu edukacyjnego …

2 komentarze

  1. Marcin Jakowiak

    Pani Jolu Marciniak. Strasznie wychodzą braki w wiedzy o systemie ochrony zdrowia w Polsce. Jaki podmiot jakie ma zadania i kompetencje. Bardzo chętnie mogę konsultować Pani teksty przeczytanie paru ustaw ze zrozumieniem to nie problem. A tym artykułem raz że obraża Pani całe środowisko Ratowników Medycznych jak i niepotrzebnie wzbudza Pani strach pośród społeczeństwa. Trochę wstyd jak na dziennikarza

  2. O ile mi wiadomo pogotowie nie jest od przepisywania recept a lekarze rodzinni. A co do stosowania specjalistycznego sprzętu medycznego co autor miał na myśli? Czy istnieje jakiś sprzęt, którego nie może wykorzystać zespół bez lekarza a posiada zespół z lekarzem? To jest wprowadzanie społeczeństwa w błąd…