Najnowsze informacje

Opony letnie, zimowe, a może całoroczne?

W okolicach płockich zakładów wymieniających opony, można było na przełomie zimy oraz wiosny zauważyć wzmożony ruch. Prawie wszyscy właściciele samochodów śpieszyli się aby wymieniać opony z zimowych na letnie. Sama czynność wymiany jest oczywista. Zimowe opony podczas cieplejszych dni nie zachowują się odpowiednio dobrze, staja się miękkie, szybciej się zużywają. Taka wymiana jest więc koniecznością. Podobnie jest w okresie jesiennym, kiedy trzeba zmienić opony letnie na zimowe. Dla kierowców, którzy nie jeżdżą zbyt wiele w ciągu sezonu, taka wymiana jest dość kosztowna w stosunku do ilości przejechanych kilometrów. Może jednak jest możliwość, by takiej wymiany jednak uniknąć?

Oponowa alternatywa.

Jeszcze jest chyba wielu kierowców, którzy pamiętają czasy, kiedy na rynku motoryzacyjnym nie tylko w Płocku, ale również w całym kraju nie było możliwości zakupu opon sezonowych ale wyłącznie wielosezonowe opony pochodzące z dwóch krajowych fabryk Stomilu oraz Dębicy? Kierowcy nie mając legalnego dostępu do opon sezonowych, byli skazani na to co można było zdobyć w nielicznych Motozbytach. Nieliczni szczęśliwcy, którzy mieli rodziny za zachodnią granicą mogli przywieźć dla siebie lepszej jakości opony letnie czy też zimowe, ale ich koszt w stosunku do zarobków był całkiem spory. Obecnie nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby kupić opony do samochodu, ale wielu kierowcom nie opłaca się taki zakup. Dla nich można powiedzieć jest produkt, który wprawdzie przypomina opony z przeszłości ale tylko z nazwy. Współczesne opony całoroczne są nowoczesnymi oponami, które nadają się do jazdy zarówno w okresie letnim, jak i podczas łagodniejszej zimy. W oponach tych zastosowano specjalną mieszankę, która sprawia, że w czasie letnich upałów guma się nie „rozpuszcza”, dobrze odprowadza wodę z deszczówki, a podczas zimy całkiem nieźle się trzyma na śniegu i nie twardnieje zbyt mocno z powodu niskiej temperatury. Jak jednak twierdzą specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, opony takie są raczej przeznaczone dla osób, których roczny przebieg samochodem nie przekracza kilku tysięcy kilometrów, a ponadto są to trasy krótkie po ulicach miast i wsi. Dla osób, które pokonują więcej kilometrów, a ich droga jest zróżnicowana polecane są opony sezonowe, bardziej dopasowane do warunków drogowych, które mogą zaistnieć podczas jazdy w okresie zimowym lub letnim.

Jakie więc opony wybrać. Dla każdego kierowcy jest to decyzja indywidualna. Wsłuchując się w głosy specjalistów, to warto zainwestować w opony sezonowe. Mimo iż są nieco droższe, to jednak dają poczucie większego bezpieczeństwa przynajmniej dla kierowców z większym „przebiegiem” rocznym, albo też tacy, którzy rzadko wyjeżdżają swoim samochodem w trudnych warunkach drogowych.

Artykuł sponsorowany

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź unijną dotację na wymianę starego pieca!

Tylko do 6 czerwca można ubiegać się o bezzwrotne dotacje na wymianę starych pieców na mniej …

2 komentarze

  1. Ja też wolę sezonowe, zwłaszcza, że mieszkam na wsi, a tu warunki drogowe bywają ciężkie. Zimówki zamówiłem na necie i byłem zadowolony, więc letnie tomkety też tak zakupiłem. Wyszło przyzwoicie cenowo za komplet nówek, u wulkanizatora musiałbym zostawić dużo więcej kasy.

  2. Ja bym raczej w całoroczne nie inwestował, miałem kiedyś i nie byłem zadowolony. w lato jeszcze okej, ale zimą ślizgały się i jeździło się niebezpiecznie.. Na ten rok już kupiłem nówki od Yokogamy, model BluEarth AE-50. Cenowo jak na klasę premium okej, a jeździ się zupełnie inaczej…