Najnowsze informacje

X Gminne Dożynki Ekologiczne w Sierakówku

Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zaborowa Nowego zajął pierwsze miejsce w konkursie dożynkowym podczas X Gminnych Dożynek Ekologicznych w Sierakówku w gminie Gostynin. Konkurs ten był jednym z punktów programu dożynkowej uroczystości 10 września br., której patronował Tygodnik Płocki.
Dożynkowe dziękczynienie za plony zainaugurowano mszą św. polową, której przewodniczył dziekan dekanatu gostynińskiego ks. kan. Ryszard Kruszewski, a homilię wygłosił ks. Marcin Markiewicz, kapelan gostynińskich szpitali. Potem odbyła się część oficjalna, z ceremonią przekazania chleba i przemówieniami okolicznościowymi gospodarzy i gości. Starostą dożynek był Emilian Czerwiński z Sierakówka, a starościną Aleksandra Wojtczak z Sierakowa. Funkcje ich asystentów pełnili Wiktor Imbirczyk z Marianowa Sierakowskiego i Elżbieta Jędrzejczak z Kleniewa.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się ogłoszenie wyników dożynkowych konkursów. Do konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy zgłoszono 15 wieńców, jury pierwszym miejscem nagrodziło pracę wykonaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborowie Nowym. Drugą nagrodę przyznano KGW w Białotarsku, a trzecią – Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych Sokołów – Niecki. Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia.
W ramach dożynek odbył się też konkurs na najsmaczniejszy chleb dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła w nim Renata Szymkiewicz, drugie Marianna Woźniak, natomiast trzecie Emilia Słomińska. Wyróżniono też chleby Renaty Rojewskiej oraz Lidii Kołodziejskiej. Z kolei w konkursie na najlepszą nalewkę najwyżej nagrodzono nalewkę wiśniową Agnieszki Myszkowskiej, na drugim miejscu znalazła się nalewka malinowa Ilony Golus, zaś na trzecim „kawusia” Haliny Zarzyckiej. Wyróżniono też nalewkę staropolską Lidii Kołodziejskiej, nalewkę z kwiatu bzu Anieli Sielaczek i nalewkę różaną Danuty Tomczak.
Jak na tego typu uroczystość przystało, w programie znalazł się też cykl koncertowy. Zagrała Gminna Orkiestra Dęta „Foxodeon”, zaśpiewał Chór Gminny „Vox Cordis” i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku, zaśpiewali i zatańczyli: Zespół Folklorystyczny „Białki”, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia” oraz „Solec”.
Podczas imprezy kiermasz małego przetwórstwa lokalnego z potrawami do degustacji przygotowały: KGW Sierakówek, KGW Legarda, KGW Strzałki, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Sokołów – Niecki, Stowarzyszenie Nasza Gmina – Nasza Przyszłość, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Belno im. Ignacego Leszczyńskiego. Zorganizowano także pokaz mody ekologicznej.
Uczestnicy X Gminnych Dożynek Ekologicznych w Sierakówku bawili się hucznie do godziny 24.00, najpierw przy muzyce zespołu Kanon, a potem grupy Legend.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt gminy Gostynin Edmund Zieliński, Rada Gminy Gostynin oraz Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem.

(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Przedszkolaki przezorne na drodze

Międzyprzedszkolny Konkurs „Bądź Przezorny na Drodze” zorganizowano w Miejskim Przedszkolu nr 4 w Gostyninie. Wzięły …