Najnowsze informacje

Gotowali smacznie i zdrowo

Zupa śledziowa i kluski przecierane z twarogiem okazały się kulinarnym hitem wiosennego spotkania w Gminnym Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem. Stowarzyszenie „Nasza Gmina – Nasza Przyszłość” zaprosiła tam seniorów na warsztaty kulinarne pod nazwą „Jedz smacznie i zdrowo”.
Warsztaty dla młodzieży szkolnej oraz seniorów „Jedz smacznie i zdrowo” zorganizowano po to, aby propagować wśród dorosłych prawidłowe nawyki żywieniowe, z akcentem na codzienne spożywanie warzyw i owoców. Poprowadziła je młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lucieniu. Uczniowie I klasy Gimnazjum samodzielnie wykonywali smaczne i zdrowe potrawy. Przygotowali surówkę, placuszki naleśnikowe z mąki gryczanej z owocami, zdrowe kanapki oraz deser z jogurtu, musli i owoców.
Warsztaty poprzedzono prelekcją wygłoszoną przez Bogumiłę Liziniewicz na temat zdrowego odżywiania, która między innymi mówiła o tym, co, ile i kiedy jeść, aby zachować zdrowie i urodę. Uczestnicy warsztatów zapoznali się też z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Seniorzy z kolei opowiedzieli młodzieży o dawnych potrawach oraz demonstrowali, jak przygotować zupę śledziową i kluski przecierane z twarogiem.
Kulinarne spotkanie okazało się interesujące zarówno dla młodzieży, jak też seniorów, którzy chętnie uczestniczą w różnych zajęciach. Nie obyło się bez degustacji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zdrowo znaczy smacznie i różnorodnie, a spożywanie zdrowych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Po raz szósty w powiecie gostynińskim zorganizowano Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Miejscem spotkania był Kujawsko-Dobrzyński Park …