Najnowsze informacje

Propozycje dla Kapituły Plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza – Wydarzenie Roku 2016”

Zgłoszenia pochodzą od czytelników i dziennikarzy TP. Informujemy, że są one codziennie uaktualniane. Posiedzenie Kapituły planowane jest na czwartek, 2 lutego. Do środy, 1 lutego do godziny 10.00 można jeszcze przysyłać swoje propozycje do Nominacji na adres e-mail: rednaczelny@tp.com.pl

Inicjatywy gospodarcze i społeczne
Propozycje z dnia 26.01.2017 r.

Szpital wojewódzki w Płocku ogrzewa wodę energią słoneczną. Na terenie szpitalnego parkingu powstała farma solarna o powierzchni 1068 m². To największa w Polsce instalacja zasilająca jeden węzeł. Dzięki temu rozwiązaniu WSzZ zaoszczędzi od 500–700 tys. zł rocznie. Farma powstała na tzw. pergoli, dzięki czemu udało się oszczędzić istniejący tu dotychczas parking, na którym w przyszłości będzie można ładować akumulatory do samochodów elektrycznych.
Nominowany: Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSzZ

W 2016 roku dzięki wsparciu Fundacji Grupy PERN, której głównym fundatorem jest PERN S.A. rozpoczął się remont Kaplicy Królewskiej w Bazylice Katedralnej. Na ten cel darczyńca przekazał kwotę 400 tys. zł. W Kaplicy Królewskiej pochowane są szczątki kilkunastu piastowskich książąt, w tym dwóch najsłynniejszych – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. To największa w Polsce piastowska nekropolia, główny punkt wycieczek, które odwiedzają nasze miasto.
Nominowany: prezes zarządu PERN S.A. Igor Wasilewski

Hipermatrket Auchan Płock i Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Płocku napisały wspólny projekt i wygrały konkurs grantowy Fundacji Auchan na rzecz młodzieży wart blisko 8 i pół tysiąca euro. Według założeń konkursu będą realizować działania na rzecz dzieci i młodych ludzi w wieku 5–25 lat, w 4 obszarach: zdrowie, edukacja, integracja społeczna.
Nominowani: Hipermatrket Auchan Płock i Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”

Płockie zoo nie poprzestaje w działaniach, by być najatrakcyjniejszym miejscem odwiedzin w regionie. W grudniu ub.r. udało się tutaj otworzyć długo oczekiwaną ekspozycję akwarystyczną. Zwiedzający wchodzą do korytarza przypominającego wijące się koryto wyschniętej rzeki. W 23 zbiornikach możemy oglądać ryby żyjące we wszystkich wodach świata.
Nominowany: Krzysztof Kelman, dyrektor zoo

Reklama

W zeszłym roku na targowisku przy ul. Rembielińskiego po raz pierwszy zagościły wyprzedaże garażowe. To okazja do przewietrzenia swoich domowych piwnic, garaży i strychów. Przy okazji wyprzedaż garażowa otworzyła też rynek do sprzedaży wytworów hand made. Niedzielną giełdę różności upodobały sobie płockie organizacje. Jest też miejsce na sprzedaż regionalnych przysmaków i eko-żywności. Spółka Rynex trafiła w potrzeby mieszkańców, bo z tygodnia na tydzień przybywało zarówno sprzedających, jak i kupujących. Nie jest to jeszcze poziom pchlego targu w Kutnie, ale przecież Płock dopiero zaczyna. Do tego płocka wyprzedaż garażowa zdecydowanie ma szanse na rozwinięcie skrzydeł, zwłaszcza że miasto słynie choćby z dorocznego Jarmarku Tumskiego. A wyprzedaż garażowa trochę go przypomina i jest co tydzień, a nie co rok.
Nominowany: Radosław Bednarski – prezes spółki Rynex

Razem można więcej. Znana coraz szerzej w Polsce płocka firma kosmetyczna DLA, bazująca tylko na naturalnych składnikach, połączyła swe siły z płocką stylistką Sandrą Panuś oraz płockimi motocyklistkami. Na początek współpracy panie zdecydowały się wydać wyjątkowy kalendarz, w którym prezentowane są kosmetyki, a także kobiety z pasją, ubrane według wytycznych specjalistki od mody. Udało się stworzyć wyjątkowy gadżet, prezentujący przedsiębiorcze kobiety i ich dokonania. A to dopiero początek…
Nominowane: firma DLA, motocyklistki, Sandra Panuś

Akcja „Obiad” Płockiego Wolontariatu. Wolontariusze w każdą niedzielę przez cztery miesiące od lutego do czerwca przychodzili do 15 wybranych seniorów z obiadem. Obiady fundowały płockie restauracje: Dobre Smaki, Klub Prawnika, Knajpa pod Strzechą, Naleśniki La Petite, Wieża Ciśnień, Figaro, Estera oraz Stary Rynek 4.
Nominowana: Beata Olszewska – szefowa Płockiego Wolontariatu

Fabryka Dobrej Energii – to projekt w ramach programu Wolontariatu ORLEN stworzony przez pracowników obszaru Zakładu Produkcyjnego w Płocku z myślą o ludziach z lokalnej płockiej społeczności. Ideą programu jest długofalowa, stała współpraca z jednostkami opiekuńczo-wychowawczymi w Płocku i okolicach. Działania zostały rozpoczęte w lutym 2016 i prowadzone są przynajmniej raz w miesiącu przez cały rok. Każda z przeprowadzonych akcji trwała trzy dni i zazwyczaj odbywa się w większości w czasie wolnym dla pracowników. W sumie wolontariusze ORLENU zrealizowali osiem dużych projektów z zakresu prac remontowych na rzecz: Świetlicy Środowiskowej Iskierka i Ogniska Opiekuńczego Smyk przy ul. Otolińskiej w Płocku, Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego przy ul. Mościckiego w Płocku, Klubu Profilaktyki Środowiskowej Przyjaciele przy ul. Krótkiej znajdującego się przy Stanicy Harcerskiej w Płocku, Świetlicy Środowiskowej Chatka Puchatka przy ul. Kwiatka w Płocku, Świetlicy Środowiskowej Promyk przy ul. Walecznych w Płocku oraz na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Goślicach, Przedszkola Publicznego nr 8 z oddziałami integracyjnymi we Włocławku i Powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gostyninie działającemu przy ul. Ozdowskiego 1a w Gostyninie i ul. Zazamcze 26 w Bratoszewie.
Ale remonty to nie wszystko, wolontariusze Fabryki Dobrej Energii nie zapominają o podopiecznych. Z końcem 2016 roku wolontariusze wrócili do dzieci i młodzieży z tych placówek z akcją Wolontariatu „Zostań pomocnikiem św. Mikołaja – spełnij marzenia”, w ramach której podarowali dzieciom wymarzone prezenty. W sumie podczas trwania całej świątecznej akcji Wolontariusze ORLENU spełnili ponad 900 marzeń dzieci z 15 placówek z Płocka i okolic.

Reklama

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zrealizował w roku ubiegłym inwestycję pn. „Przebudowa i wyposażenie Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy”. Przebudowano ciągi komunikacyjne, w salach chorych zrobiono łazienki, utworzono izolatki oraz salę intensywnej opieki medycznej. Dzięki adaptacji dodatkowych pomieszczeń utworzono salę zabiegową do wykonywania brochofiberoskopii. Zakupione zostało kompleksowe wyposażenie, sprzęt medyczny i aparatura diagnostyczna, m.in.: łóżka, kardiomonitory, tor wizyjny oraz videobronchofiberoskopy wraz z zestawem myjni i specjalistyczną szafą do przechowywania sterylnego sprzętu endoskopowego.
W ciągu roku w Oddziale Chorób Płuc i Gruźlicy hospitalizowanych jest ponad 2 tys. osób. Pacjenci korzystają również ze świadczeń udzielanych w Poradni Pulmonologicznej zlokalizowanej przy Oddziale – ponad 3,5 tys. porad rocznie, oraz Domowego Leczenia Tlenem dla pacjentów z niewydolnością oddechową. Pod stałą kontrolą jest około 50 pacjentów wymagających wspomagania tlenem w warunkach domowych.
Nominowany: Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

W dniu 5 grudnia 2016 r. po przeszło miesięcznej przerwie wznowiła działalność Pracownia Hemodynamiczna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Przerwa w pracy Pracowni spowodowana była wymianą wysłużonego ponad 11-letniego angiografu na nowy oraz modernizacją Pracowni. Nowy angiograf to bardzo nowoczesny sprzęt medyczny, spełniający najwyższe standardy nowoczesnej kardiologii inwazyjnej. Pracownia Hemodynamiczna zapewnia dostęp do wysokospecjalistycznych procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej 24 h/7 dni w tygodniu dla mieszkańców miasta Płocka oraz powiatu płockiego obejmującego gminy: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo Miasto i Gmina Drobin, Miasto i Gmina Gąbin, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Miasto i Gmina Wyszogród oraz Sierpc, Żuromin, Płońsk – łącznie dla 356 000 mieszkańców.
Pracownia Hemodynamiczna włączona jest do krajowego systemu LIFENET, dzięki któremu z terenu całego północnego Mazowsza zespoły karetek pogotowia ratunkowego przez 24 godziny na dobę mają możliwość przesłania do lekarza dyżurnego w WSzZ w Płocku zapisu EKG pacjenta ze zdiagnozowanym zawałem serca. Również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ma możliwość transmitowania zapisów EKG do Pracowni.
Nominowany: Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Reklama

Od lipca 2016 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wykonywane są zabiegi rekonstrukcji piersi. Mowa o rekonstrukcji wtórnej u pacjentek, które w odległym czasie miały wykonane amputacje piersi i teraz mają możliwość odtworzenia kształtu piersi. W szpitalu wykonywane są też wszczepienia expanderów oraz ich wymiana na implanty ostateczne. Płoccy specjaliści prowadzą także rekonstrukcje przy użyciu tkanek własnych, tj. z mięśnia najszerszego grzbietu. W grudniu w WSzZ w Płocku rozpoczęto również wykonywanie zabiegów symetryzacyjnych – czyli dotyczących poprawy wyglądu piersi zdrowej (nieoperowanej). Zabiegi rekonstrukcyjne pozwalają paniom lepiej znieść traumę tej choroby, która oprócz widma raka, wiązała się dotychczas z widmem utraty tak ważnej dla każdej kobiety części ciała. Zarówno rekonstrukcje wtórne, jak i jednoczasowe w żaden sposób nie kolidują z leczeniem onkologicznym. Są to zabiegi chirurgicznie radykalne, a leczenie uzupełniające, zarówno chemiczne, jak i hormonalne, a także radioterapia mogą być prowadzone zgodnie z harmonogramem.
Nominowany: Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku

Magdalena Duchewicz, Hubert Olszewski, Kamil Gościcki i Dawid Wachaczyk to najlepsza w woj. mazowieckim szkolna drużyna techników. Za przygotowaną – pod kierunkiem nauczyciela Grzegorza Szerejko – makietę stabilizatora wilgotności gruntu uczniowie z płockiej Budowlanki otrzymali tytuł laureata w II edycji konkursu na innowacje dotyczące rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Nominowani: Magdalena Duchewicz, Hubert Olszewski, Kamil Gościcki i Dawid Wachaczyk, opiekun Grzegorz Szerejko

Oddanie do użytku nowego budynku Miejskiego Przedszkola nr 5 przy ul. Lachmana. Nowy budynek ma ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na dwóch kondygnacjach, bez piwnicy. Jest to przedszkole dziesięciooddziałowe dla około 250 dzieci. Nowa placówka zastąpiła dwa stare obiekty, w których mieściły się przedszkola nr 35 (ul. Piaska) i 20 (ul. Dobrowolskiego).
Nominowany: Daniel Kaźmierczyk, prezes Inwestycji Miejskich

Remont ul. Chopina na odcinku od Bielskiej do Obrońców Płocka 1920 r. Prace były prowadzone na odcinku o długości około 600 metrów. W pierwszej kolejności Wodociągi Płockie i Fortum wyremontowały swoją infrastrukturę podziemną. Następnie została wykonana nowa nawierzchnia jezdni oraz nowy chodnik po wschodniej stronie ulicy – od strony domków jednorodzinnych, za którymi są tory kolejowe. Wybudowano także nowe oświetlenie w technologii LED.
Tomasz Żulewski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg

Remont ul. Gradowskiego i Dojazd. Wybudowano nie tylko nowe nawierzchnie jezdni i chodników na obu ulicach, ale przede wszystkim dokonano rozdziału kanalizacji na deszczową i sanitarną. Tomasz Żulewski, dyrektor MZD, Marek Naworski, prezes Wodociągów Płockich.

Oddanie do użytku budynku mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza 25. To pierwszy w naszym mieście budynek, w którym są mieszkania przyznane w ramach autorskiego programu płockiego samorządu „Mieszkania na start”. To program skierowany do osób, które chcą swoją przyszłość związać z Płockiem, ale nie stać ich na kupno własnego mieszkania. Inwestycja przy ul. Sienkiewicza kosztowała niespełna 2 mln złotych. 40 proc. tej kwoty pochodziło z BGK. Mirosław Kłobukowski, prezes MTBS

Rozbudowa budynku Miejskiego Przedszkola nr 15 przy ul. Piasta Kołodzieja. Rozbudowa polegała na wykonaniu nowego skrzydła budynku, w którym urządzony został blok żywieniowy. Pozostała część przedszkola została gruntownie wyremontowana, ocieplona, wyposażona też została w windę oraz podjazd dla niepełnosprawnych. Andrzej Niedbała, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMP

Młodzi fizycy z Małachowianki nagrodzeni w konkursie organizowanym przez CERN – Europejską Organizację Badań Jądrowych w Genewie. Płoccy uczniowie wysłali do Genewy projekt pod nazwą „Pyramid Hunters”, który dotyczył sprawdzenia możliwości użycia mionów kosmicznych do prześwietlenia piramid w Egipcie. Płoccy uczniowie pokonali 149 zespołów z całego świata i we wrześniu wyjechali na tydzień do Genewy, gdzie kontynuowali pracę badawczą w CERN z dostępem do wiązki akceleratora – urządzenia służącego do przyspieszania cząstek elementarnych lub jonów do prędkości bliskich prędkości światła. Ewa Pijus, Kamila Komorowska, Małgorzata Trojanowska, Kamil Krakowski, Kamil Szymczak, Witold Jóźwiak, Bartosz Gutowski pracujący pod kierunkiem wykładowcy płockiej filii Politechniki Warszawskiej dr. hab. Janusza Kempy. Swój udział w sukcesie uczniów miał także nauczyciel matematyki Cezary Obczyński, który pomagał w przeprowadzeniu obliczeń.

Rozpoczęcie działalności w Płocku oddziału firmy Qumak. Firma Qumak powstała w 1985 roku. Jest spółką notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W Płocku uruchomiła centrum obsługi firm poszukujących usług service desk, zatrudniając mieszkańców naszego miasta. Firmy oferuje także usługi z zakresu smart city. Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka

Otwarcie nowej siedziby Miejskiego Przedszkola z oddziałami integracyjnymi nr 31 przy ulicy Szarych Szeregów. Placówka jest przeznaczona dla 8 oddziałów przedszkolnych, w tym 4 sale dla oddziałów integracyjnych oraz 4 sale dla oddziałów ogólnodostępnych. Budynek zapewni opiekę dla 180 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Andrzej Niedbała, dyrektor Wydziału inwestycji i remontów Urzędu Miasta.

Reklama

Inicjatywa studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku na jubileusz 5-lecia funkcjonowania uczelni. Członkowie Koła Naukowego Budownictwa Konstruktor postanowili stworzyć przestrzeń specjalnie dla studentów. Umieszczona w centralnym miejscu skweru ławka odwzorowuje logo Filii. Oprócz funkcji użytkowej, skwerek stanie się przestrzenią do badań dla Koła Naukowego Inżynierii Środowiska, które zbada wpływ odpadu z oczyszczalni ścieków na rozwój roślin ozdobnych. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez siedmioro studentów budownictwa Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, będących wtedy na drugim roku: Aleksandra Brzóska, Marcin Serwach oraz na trzecim roku: Damian Pancyk, Arkadiusz Rzepliński, Wiktor Sporczyk, Mateusz Stawicki i Hubert Szulc. przedstawiciela studentów, Arkadiusza Rzeplińskiego.

To jedna z inicjatyw wybrana przez płocczan w drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Zakończenie budowy Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego przy ulicy Lasockiego 14. Kosztowało nieco ponad cztery mln zł, z czego 900 tys. zł to między innymi dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a 2,2 mln zł to środki z budżetu obywatelskiego. Barbara Chyba, współautorka pomysłu.

Zakończenie budowy parkingu na Zielonym Jarze u zbiegu al. Armii Krajowej i Batalionu Parasol. Inwestycja kosztowała 512 765 złotych. Na parkingu są 102 miejsca parkingowe, w tym cztery dla osób niepełnosprawnych. 18 miejsc zostało wykonanych z kostki brukowej, a 84 z płyt ażurowych. Rada mieszkańców osiedla Zielony Jar

„Las Skarpas” – skwer rekreacyjny powstał u zbiegu ulic Norwida i Asnyka. Pomysłodawcą utworzenia skweru i autorem projektu o nazwie „Las Skarpas” była rada mieszkańców osiedla Skarpa. Na skwerze powstał nowoczesny, kolorowy plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią, siłownia „pod chmurką”, stoły do gry w szachy i chińczyka. Stanęły także ławeczki parkowe oraz drewniana altana z wyznaczonym miejscem do grillowania. Jest też boisko do gry w piłkę nożną. Mariusz Nowak i Ryszard Ciarski

Moto Eskadra to nowa płocka organizacja promująca pozytywny wizerunek motocyklistów w naszym mieście. Na koncie ma już kilka imprez o charakterze charytatywnym. Pomogła w zbiórce rowerów dla dzieci z domów dziecka, włączyła się w organizację atrakcji dla niepełnosprawnych dzieci przy okazji imprezy Dream Night, organizowanej przez płockie zoo, ufundowała również maszyny do robienia popcornu i waty cukrowej dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Płocku. Największa akcja to Moto Mikołaje, podczas której motocykliści przygotowali ponad 100 paczek z wymarzonymi prezentami m.in. dla dzieci z Rodzinnych Domów Dziecka z Płocka, Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Płocku Szpitala św. Trójcy a także pogorzelców z Pęszyna.
Nominowany: Maciej Kusiński, prezes fundacji Moto Eskadra

Salon Kosmetyczny „Cleopatra” obchodził w zeszłym roku jubileusz 25 lat. Przez cały ten czas nie tylko dbał o piękno płocczanek. To prężna firma z sukcesami na rynku polskim, m.in. w zeszłym roku „Cleopatra” po raz kolejny znalazła się w gronie finalistów Mistrzostw Polski 2016 w makijażu i wizażu. Specjalistki od urody swoje wysokie kwalifikacje zaprezentowały w projekcie „Kanon Piękna”. Była to propozycja metamorfozy dla chętnych płocczanek. Do projektu zgłosiły się m.in. Katarzyna Wieczorek – znana i ceniona aktorka Teatru Dramatycznego w Płocku, Beata Liberek – kobieta uwielbiana przez dzieci, pracująca w Przedszkolu w Ciechomiacach oraz Tamara Szyszkiewicz – reprezentantka pokolenia 30+.
Nominowana – Anita Gołębiowska, właścicielka „Cleopatry”

Aktualizacja z 27 stycznia 2017 r.

Płock Miasto Bohater – murale o tematyce historycznej. Część murali została wykonana w ubiegłym roku, upamiętniają obrońców Płocka z 1920 roku i żołnierzy wyklętych. Michał Sosnowski, Łukasz Chrobot

Już od kilkunastu lat w Miałkówku organizowane są dobroczynne zloty motocyklowe. Organizator Marek Kaczanowski stawia sobie za cel, by poza typowym spotkaniem środowisk motocyklowych przeprowadzać również akcje charytatywne na rzecz ciężko chorych dzieci z terenu Gostynina i Gąbina. Co roku chętnych do udziału w imprezie nie brakuje. Czekają na nich atrakcje typu: parada, pokazy, koncerty. Motocykliści spotykają się też z dziećmi, dla których zbierane są datki. To wyjątkowe imprezy motocyklowe w naszym regionie.
Nominowany: Marek Kaczanowski

Rondo na skrzyżowaniu ulic Korczaka, Harcerskiej i Pocztowej w Borowiczkach. Skrzyżowanie zostało przebudowane przy okazji remontu fragmentu ulicy Harcerskiej. Pomysłodawcy – Piotr Gryszpanowicz, Kamil Malanowski i Przemysław Kaczmarczyk.

Program stypendialny Fundacji „ORLEN- DAR SERCA” dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego „Mam pasję powyżej średniej”. Od ośmiu już lat PKN ORLEN wraz z korporacyjną Fundacją „ORLEN- DAR SERCA” wspiera edukację nie tylko najzdolniejszych, ale i najbardziej zaangażowanych społecznie, osiągających sukcesy poza szkołą uczniów z Płocka i powiatu płockiego. W tym czasie stypendia otrzymało 1161 uczniów na kwotę ponad 2,8 mln zł. Każda edycja programu ogłaszanego co roku zaraz po wakacjach cieszy się dużym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku do programu wpłynęło ponad 450 zgłoszeń. Do grona stypendystów dołączyło 140 uczniów: 69 z gimnazjów i 71 ze szkół ponadgimnazjalnych. W gronie stypendystów Fundacji „ORLEN – DAR SERCA” znajdują się uczniowie wybitni, utalentowani sportowcy i młodzi artyści. Miesięczne stypendia mogą przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji oraz na dalszy rozwój swojej edukacji.

Wzdłuż Al. Kobylińskiego powstała asfaltowa droga rowerowa o długości 239 metrów. Została wybudowana po północnej stronie Alej na odcinku od ul. Bielskiej do al. Spacerowej. Przebudowany został także istniejący chodnik. Małgorzata Paśnik i RMO Tysiąclecia.

Łazienki Grodzkie. W kamienicy u zbiegu ulic Grodzkiej i Jerozolimskiej powstały Łazienki Grodzkie. Inwestycję zrealizowała ARS. Według projektu na parterze budynku powstała strefa dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców lub opiekunów z dziećmi. Na pierwszym pietrze jest strefa dla pań, na drugim dla panów. Oprócz tak bardzo potrzebnych na płockiej Starówce toalet są także prysznice, z których mogą korzystać turyści czy fani muzyki przyjeżdżający na płockie letnie festiwale. Arkadiusz Iwaniak – pomysłodawca.

Kultura
Propozycje z dnia 26.01.2017 r.
„Na Starówce Potańcówka” to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu w okresie letnim skierowana do szerokiej grupy odbiorców, wykorzystująca przestrzeń miejską w niekonwencjonalny sposób. Projekt to międzypokoleniowa okazja do spotkania w letni wieczór w gronie płocczan na placu Starego Rynku przy muzyce na żywo. Impreza motywuje wszystkie grupy pokoleniowe do aktywnego spędzania wieczorów, poznawania nowych ludzi lub spotykania się w gronie znajomych nie tylko w zaciszu domowym, ale na świeżym powietrzu. Udział w imprezie jest bezpłatny, co pozwala wziąć udział mniej zamożnym płocczanom oraz osobom spędzającym wakacje w mieście. Potańcówka jest świetną okazją do integracji a jednocześnie ciekawą formułą, odwołującą się do przedwojennych i powojennych tradycji tańczenia pod gołym niebem. Organizatorem była Fundacja REVITA, która planuje kontynuację projektu w roku 2017. Jacek Koziński, prezes Fundacji REVITA

Emilia i Dariusz Shmidtowie to płocczanie i jednocześnie fascynaci dalekiej Północy, którą dzięki Festiwalowi Zorzy Polarnej z powodzeniem promują w naszym mieście. Jest to projekt edukacyjno-artystyczny obejmujący spotkania z ciekawymi gośćmi w szkołach i przedszkolach. Przygotowali wiele wystaw, m.in. „Opowieści z Krainy Saamów”, „Złapać ciszę, czyli fiordy z perspektywy kajaka” i „Kolory Arktyki”. Dzięki ich wsparciu w grudniu przyjechał do Płocka św. Mikołaj z Laponii. Także dzięki nim w płockim zoo możemy oglądać renifery.
Nominowani: Emilia i Dariusz Shmidtowie

Reklama

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Spektakl „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Marka Mokrowieckiego, przygotowany w Roku Szekspira, w którym minęło 400 lat od śmierci angielskiego dramaturga. Przedstawienie zostało nagrodzone na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów „Sztuka plus Komercja” w Siedlcach, gdzie otrzymało nagrodę dziennikarzy i nagrodę jury. Nominowany: Dyrektor sceny płockiej i reżyser spektaklu Marek Mokrowiecki.

Odsłonięcie pomnika teatru nieopodal miejsca, w którym stał pierwszy płocki teatr. Mosiężny odlew powstał z pomocą płocczan dzięki zbiórce niepotrzebnych metalowych przedmiotów. Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Marek Mokrowiecki.

Ryszard Wolbach obchodził w zeszłym roku 40-lecie swojej działalności artystycznej. Artysta związany był z zespołami Babsztyl i Harlem, z którymi nagrał wiele przebojów. Współpracował przy wielu projektach z najlepszymi artystami. Razem z Agencją IDO zorganizował w Płocku Rockową Noc z udziałem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Płock Cover Festival i „Kolory Nadziei”. Z Płockiem związany jest praktycznie od zawsze. 7 października w Teatrze Dramatycznym odbył się benefis poświęcony jubileuszowi jego pracy twórczej, podczas którego artysta zaprezentował swój dorobek. Na scenie towarzyszyli mu przyjaciele z grupy Czerwony Tulipan oraz Lech Makowiecki, Piotr Bukartyk, Krzysztof Misiak. Nominowany: Ryszard Wolbach

Patrycja Grecka – utalentowana, młoda skrzypaczka związana z Konserwatorium w Maastricht, pedagog, współpracująca z Płocką Orkiestrą Symfoniczną przygotowała dla płocczan nową propozycję kulturalną, kryjącą się pod tytułem „Muzyką kawa słodzona”. Był to prestiżowy cykl 5 koncertów z muzyką klasyczną. Wystąpili wirtuozi muzyczni młodego pokolenia, absolwenci holenderskich uczelni – Konserwatorium w Maastricht oraz Królewskiej Akademii Muzycznej w Amsterdamie. Koncerty organizowane były cyklicznie w Domu Darmstadt. W przerwie recitalowej czekała na słuchaczy kawa. Nominowana: Patrycja Grecka.
W „Kinie Za rogiem” zorganizowano cykl „Kino Wiecznie Młode”. W sali Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki można było obejrzeć dobre polskie filmy, jak również spotkać twórców filmowych. Gościli tutaj: aktor Marian Dziędziel, reżyser Tadeusz Bystram, czy krytyk ks. Andrzej Luter. Nominowany: Radosław Łabarzewski, szef Kina za Rogiem.

Wystawa rysunku i malarstwa „Felix Tuszyński. Antypody modernizmu” (14.12.2016 – 15.01.2017). W Płockiej Galerii Sztuki zorganizowana została pierwsza pośmiertna wystawa dzieł pochodzącego z Płocka Feliksa Tuszyńskiego. Mimo iż malarz od lat 50. XX wieku na stałe mieszkał w Australii, to w latach 90. przekazał do Płocka zbiór swoich obrazów, jak również rysunków. Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki zaprezentowanych zostało ponad 110 prac, z czego blisko połowa została zaprezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy. Wernisażowi towarzyszyła premiera krótkometrażowego filmu o życiu artysty, przygotowanego przez Płocką Galerię Sztuki. Nominowana: Alicja Wasilewska – dyrektor PGS

Dziesięć edycji półrocznika popularnonaukowego „Nasze Korzenie”, którego wydawcą jest Muzeum Mazowieckie. Pismo popularyzuje historię, przyrodę i kulturę północno-zachodniego Mazowsza. Redaktor naczelny, zastępca dyrektora MM, Tomasz Kordala.

Poetycki międzynarodowy flashmob i widowisko światło-dźwięk „Historia Płocka w obrazach” o dziejach miasta przygotowane na Światowe Dni Młodzieży. Teksty poetyckie Karola Wojtyły w kilku językach czytali na Starówce uczestnicy ŚDM. Prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oddział w Płocku – Bogumiła Tobota i dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak.

Płocka Galeria Sztuki przygotowała w tym roku trzy duże wystawy retrospekcyjne: monograficzną malarza Edwarda Dwurnika, plakatu tworzącego w Londynie Andrzeja Klimowskiego oraz fotograficzną (fotografia przyrody) Tomasza Guzowatego. Ponadto Płocka Galeria Sztuki głosami internautów zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu „Magia sztuki – najlepsze i najciekawsze galerie”. Dyrektor Alicja Wasilewska.

Jubileuszowy koncert z okazji 110-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły, w którym wystąpili uczniowie oraz absolwenci Jagiellonki i PSM oraz zespół Farben Lehre. Dyrektor Mirosław Piątek.

Pasmo sukcesów Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses na międzynarodowych festiwalach: Slovakia Cantat w Bratysławie, 13th China International Chorus Festival w Pekinie, Chorus Inside Croatia w Rovinju. Anna i Wiktor Bramscy.

Ogrody Książnicy, schowane za głównym budynkiem, stały się w zeszłym roku centrum wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych w mieście. Płocczanie pokochali to miejsce dzięki „Czytelni pod chmurką”, w której pośród zieleni mogli poczytać ulubione książki. To tutaj spotkali się również uczestnicy pierwszego ogólnopolskiego zlotu miłośników „Cukierni pod Amorem”, uczestnicy Dnia Sąsiada, zorganizowano Literacką Kuchnię Książnicy Płockiej. Odbyło się czytanie „Pana Tadeusza” w ramach ogólnopolskiej akcji narodowego czytania, natomiast w ramach Światowych Dni Młodzieży odbył się wyjątkowy koncert połączony z mistrzowskim pokazem laserowym.
Nominowana: Joanna Bansiak, dyrektor Książnicy Płockiej

Chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Vox Singers i kwartet Positive Vibrations. Dwa złote medale w kategorii pop i jazz zdobyte na prestiżowym międzynarodowym konkursie „Golden State Choral Trophy” w Monterey, w Kalifornii. Dyrygent Robert Majewski.

Aktualizacja z 27 stycznia 2017 r.

Jubileuszowy koncert z okazji 70-lecia „Dzieci Płocka”. W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w listopadzie odbyły się dwa jubileuszowe koncerty „Dzieci Płocka” z udziałem zaproszonych gości, w tym obecnych par małżeńskich, które poznały się, należąc do zespołu wcześniej. W trakcie koncertów z okazji 70-lecia Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” wystąpiło blisko 300 osób, w tym Zespół Pieśni i Tańca „Komariki” z Nowopołocka na Białorusi, który jest jednym z 14 partnerskich miast Płocka. Nominowany: Dyrektor Tadeusz Milke.

Festiwal Chopiniana – 14. Dni. Fryderyka Chopina. Kolejna edycja trwającego kilka dni festiwalu, przybliżającego twórczość Fryderyka Chopina i jego następców, który wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Płocka. Wśród wykonawców tegorocznej edycji byli m.in.: Szymon Nehring, Clare Hammond, Piotr Kosiński, Tobias Koch. Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury oraz Muzeum Diecezjalne w Płocku.

W zeszłym roku przy okazji Święta Zakochanych mogliśmy zakochać się w Płocku. Ratusz przeprowadził wtedy na starówce kampanie „I love Płock”. W ten sposób promował miasto jako miejsce, które warto odwiedzać, w którym dużo ciekawych rzeczy się dzieje. Po Starówce krążyła ramka z napisem „I love Płock” i każdy mógł sfotografować się w ogromnym czerwonym sercu. Były konkursy, zabawy, pokazy i występy. Pisaliśmy też wyznania miłosne do Płocka i degustowaliśmy wspólnie gigantyczny tort z serduszkowym logo akcji. Zniknął błyskawicznie, przy takich tłumach na Starówce to było jednak do przewidzenia. Nie tylko za to kochamy Płock.
Nominowany: Andrzej Nowakowski, prezydent miasta Płocka

Koncert „Czerwone Gitary Symfonicznie” w sezonie jubileuszowym 40-lecia Płockiej Orkiestry Symfonicznej, który zgromadził ogromną publiczność. Dyrektor POS – Adam Mieczykowski.

Na Mazovia Dance Festivalu, który odbył się w SP nr 16 o tytuły Mistrzów Świata i Europy w tańcu artystycznym federacji WADF walczyli tancerze z Polski i zagranicy. Nie zabrakło też przedstawicieli płockich szkół tańca. Obok tańca towarzyskiego królowały takie style jak house dance, locking and popping, hip-hop, disco dance, street dance, balet, jazz, dance show. To była świetna promocja naszego miasta i tańca wśród młodszych i starszych płocczan.
Nominowany: Michał Milewski, Studio Tańca Show Time z Płocka
Propozycje od wtorku
22. edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w bazylice katedralnej. Unikatowy na skalę ogólnopolską festiwal muzyki chorałowej co roku prezentuje płocczanom najciekawsze zespoły wykonujące muzykę średniowiecza. Inicjator festiwalu: ks. Andrzej Leleń oraz organizatorzy: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki – dyrektor Radosław Malinowski.

Sport i turystyka
Propozycje z dnia 26.01.2017 r.
Bartosz Donarski pierwszym płockim mistrzem Polski w 2016 roku. Zawodnik PTW Płock wywalczył złoty medal na ergometrze wioślarskim. Bartosz Donarski.

24 lutego kontrakt z ORLEN Wisłą Płock podpisuje Piotr Przybecki, który od nowego sezonu zostaje trenerem pierwszego zespołu piłki ręcznej mężczyzn. Artur Zieliński, prezes ORLEN Wisły Płock.

Płocka Olimpiada Młodzieży zorganizowana przez Płocki Komitet Olimpijski, z udziałem ponad 3 tys. zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjów w 10 dyscyplinach sportowych w marcu (dyscypliny halowe) i w czerwcu. Wojciech Jankowski, Ryszard Olczuk.

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna w zeszłym roku w wyjątkowy sposób otworzyła sezon turystyczny w naszym mieście. Płock zaskakiwał turystycznymi atrakcjami. Przy Małachowiance spotkać można było Dobiechnę – fundatorkę szkoły, koło pomnika Krzywoustego kręcili się rycerze, a na ul. Kościuszki pod rozłożystym dębem spacerował Władysław Broniewski. Byli to przebrani przewodnicy, którzy w taki atrakcyjny sposób prezentowali uroki i tajemnice naszego miasta. Imprezie towarzyszył poranny aktywny wypoczynek na starówce. Były m.in. pokazy judo, taichi czy zumby. W specjalnym namiocie można było sprawdzić oraz oznakować rower. Finał przewidziany był natomiast w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.
Impreza towarzyszyła XXI Targom Turystyki i Wypoczynku Lato 2016. Prezentowało się wtedy całe Mazowsze. Płock stanął na wysokości zadania, reklamując się jako wymarzone miejsce na weekendowy wypoczynek dla całej rodziny.
Nominowana: Iwona Krajewska, szefowa PLOT.

Reklama

Wisła Płock awansuje do Ekstraklasy. 20 maja na stadionie przy ul. Łukasiewicza 10 tys. kibiców oglądało zwycięski mecz z Zawiszą Bydgoszcz, wygrany przez podopiecznych Marcina Kaczmarka 5:0. Potem zawodnicy spotkali się z kibicami pod ratuszem. Marcin Kaczmarek, trener Wisły.

Dwa złote i jeden srebrny medal wywalczone przez juniorów i juniorów młodszych piłki ręcznej plażowej na mistrzostwach Polski. Młodzi zawodnicy BHT Auto Forum Petra Płock wygrali wszystko, co było do wygrania, potwierdzając, że w Polsce nie ma od nich lepszych. Jacek Brzozowski.

„Piłkarskie wakacje z ORLENEM!” to program wakacyjnym skonstruowany przez PKN ORLEN, Fundację „ORLEN – DAR SERCA” oraz Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego Wisła Płock. W ramach półkolonii zorganizowano w lipcu 2016 r. cztery sześciodniowe turnusy na obiektach piłkarskich Wisły Płock w Płocku. W programie uczestniczyło prawie 400 dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat z Płocka i okolic. W ramach projektu, zarówno chłopcy jak i dziewczęta, poznali podstawowe zagadnienia techniki i taktyki piłki nożnej, prowadzone w formie gier i zabaw ruchowych przez doświadczonych trenerów Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisła Płock.

30 lipca na stadionie przy ul. Łukasiewicza 34 piłkarze nożni Wisły Płock rozegrali po 9 latach przerwy spotkanie Ekstraklasy z Legią Warszawa. Mecz odbył się przy pełnych trybunach, z niezapomnianą oprawą. Jacek Kruszewski, Marcin Kaczmarek.

„Mecz mistrzów” – spotkanie zawodników piłki ręcznej, którzy przed laty zdobywali złote medale mistrzostw Polski, i obecnych – walczących w Superlidze. Spotkanie kilku pokoleń piłkarzy na parkiecie obserwowało kilka tysięcy kibiców na trybunach. Artur Zieliński, prezes ORLEN Wisły Płock.

Jeden z najlepszych polskich motoparalotniarzy Wojciech Bógdał do złotego medalu slalomowych mistrzostw Europy w Hiszpanii w lipcu dorzucił tytuł mistrza Polski, zdobyty po raz trzeci z rzędu. Zawodnik udowodnił, że jest najlepszy w kraju – nie tylko w slalomach, ale także w konkurencjach klasycznych. Wojciech Bógdał.

Zakończenie 3-letniej fazy programu streetworkingu w Płocku. Realizowane działania to głównie profilaktyczne działania środowiskowe – animacyjne i socjoterapeutyczne, skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7–16 lat, z rodzin wykluczonych, zagrożonych demoralizacją i marginalizacją społeczną, w szczególności zaś dotkniętych bądź zagrożonych uzależnieniami. Na płockich ulicach z dziećmi i młodzieżą pracuje zmiennie od 3 do 6 streetworkerów. Z płockimi „dziećmi ulicy” pracuje Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka.
Innowacją w płockim programie pedagogiki ulicznej było włączenie na okres 18 miesięcy elementów wychowania poprzez sport. Cykliczne treningi sportowe realizowane we współpracy z Instytutem Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie oraz Sekcją Piłki Ręcznej Wisła Płock S.A. okazały się katalizatorem zmian postaw i kompetencji dzieci. Pozwoliły na rozwój talentów sportowych (część dzieci uczy się obecnie w klasach sportowych w szkołach podstawowych i gimnazjach), wzmocniły postawy fair play w życiu codziennym, wdrożyły do dyscypliny i nauczyły się wyznaczania długoterminowych celów.

Piłkarze ręczni ORLEN Wisły Płock: Adam Wiśniewski i Michał Daszek wyjeżdżają w sierpniu wraz z reprezentacją Polski na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro, dołączając do grona płockich olimpijczyków. Adam Wiśniewski, Michał Daszek.

Aktualizacja z 27 stycznia 2017 r.

21 października w Książnicy Płockiej odbyła się promocja książki Wojciecha Ostrzyckiego „Styl dowolny”, która stała się okazją do spotkania kilku pokoleń płockich pływaków. Wojciech Ostrzycki.

W zeszłym roku Spółka Rynex zorganizowała na placu przed Teatrem Dramatycznym Piknik Motoryzacyjny. Było to wyjątkowe święto dla wszystkich fanów motoryzacji. Prezentowały się tutaj salony samochodowe, zakłady mechaniczne. Sporo motoryzacyjnych ciekawostek można było znaleźć na towarzyszącym imprezie III Płockim Zlocie Strefy Klasyków, w tym m.in. małe fiaty, trabanty i wartburgi. Nie brakowało też sportowych emocji, pokazów jazdy i konkursów, takich jak odkręcanie koła na czas czy przeciąganie fiata 126p. Ponadto w sentymentalną podróż zabrały chętnych autosany i ikarusy.
Nominowany: Radosław Bednarski – prezes spółki Rynex

Pierwsze zwycięstwo w tej edycji Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych ORLEN Wisły, którzy 9 listopada pokonali jedną z najlepszych drużyn Europy, THW Kiel, 24:22. Płocczanie dołożyli jeszcze punkt, remisując 24:24 w meczu na wyjeździe. Piotr Przybecki, trener ORLEN Wisły Płock.

Bieg w swetrze. Pierwsza impreza biegowa, która odbyła się 27 listopada na terenie parku Północnego, z udziałem 100 biegaczy ubranych w fantazyjne swetry. Organizatorzy zapewnili, że będzie to impreza cykliczna. Dariusz Radomski.

Marianna”, „Basia”, „Aneta” to statki wycieczkowe, które pojawiły się na Wiśle. Pływają nimi w rejonie Płocka i po Zalewie Włocławskim płocczanie i turyści. Jerzy Pielaciński, właściciel Żeglugi Wyszogrodzkiej.

Ciuchcia Tumska. Po kilku latach letniego funkcjonowania wrosła w krajobraz tego miasta. Ma niekwestionowany wpływ na dobrą promocję turystyczną Płocka. Po zakątkach naszego grodu „oprowadziła” już tysiące turystów z zewnątrz i samych ciekawych miasta płocczan. Jadwiga i Krzysztof Kaźmierczakowie, właściciele Ciuchci.

Trwa dobra passa naszego motocyklisty wyścigowego Pawła Szkopka. Po raz dziesiąty sięgnął po tytuł Mistrza Polski w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski w klasie super bike. Ponownie zdobył też pierwsze cenne punkty w klasyfikacji światowej World Superbike. To jedyny tak utytułowany zawodnik z naszego regionu, który od lat nie schodzi z podium. Nominowany: Paweł Szkopek

Po raz pierwszy w Płocku zorganizowano Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych. Nominowany: Maciej Olszewski i WOPR Płock

W Płocku nie brakuje dobrych koncertów z muzyką alternatywną. Dzięki płockiej Alterstacji w zeszłym roku gościliśmy m.in. grupy Voo Voo, Organek, Pięć Dwa/Hans Solo, Jazzombie, a do tego wystąpili jeszcze Czesław Śpiewa i Gaba Kulka. Nominowany: Radosław Malinowski – dyrektor POKiS

W regionie

Jubileuszowa, 25. Giełda Rolnicza w Łącku. To jedna z największych tego typu imprez na Mazowszu. Gromadzi setki wystawców i tysiące zwiedzających. Wojciech Banaszczak, dyrektor płockiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Projekt „Matura z roweru” realizowany przez Klub Historyczno-Rowerowerowy działający przy SP w Małej Wsi. Celem projektu była aktywizacja lokalnej społeczności poprzez turystykę i rekreację rowerową. Andrzej Jeznach, opiekun klubu.

Wybudowanie nowego budynku przedszkola samorządowego. W nowej siedzibie przedszkola jest miejsce dla 150 dzieci. Inwestycja – w całości sfinansowana ze środków gminy – pochłonęła ponad 3 mln zł. Józef Jerzy Rozkosz, wójt gminy Bielsk.

Modernizacja boiska piłkarskiego w Bulkowie. Boisko zostało wyrównane, zyskało nową murawę, pojawiły się też trybuny. Gabriel Graczyk, wójt gminy Bulkowo.

Rozbudowa samorządowego żłobka w Gąbinie. Dzięki inwestycji placówka może przyjąć o 14 dzieci więcej niż dotychczas. Rozbudowa kosztowała blisko 550 tys. zł. Krzysztof Jadczak, burmistrz miasta i gminy Gąbin.

Budowa ul. Mickiewicza w Gąbinie. To pierwsza utwardzona ulica na osiedlu Pisarzy – dynamicznie rozwijającej się części miasta. Inwestycja kosztowała 235 tys. zł. Krzysztof Jadczak, burmistrz miasta i gminy Gąbin.

Jubileusz 70-lecia powstania Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. To jedna z najstarszych placówek oświatowych w mieście, która bardzo dynamicznie się rozwija. Piotr Tyndorf, dyrektor ZS nr 1.

Wznowienie działalności muzeum im. Stanisława Murzynowskiego w Murzynowie. Placówka znów działa po siedmiu latach przerwy. Muzeum w Murzynowie powstało w 1978 r. Pomysłodawcą powołania do życia placówki był wybitny etnolog profesor Jacek Olędzki. Andrzej Dwojnych, wójt gminy Brudzeń Duży.

Po raz pierwszy w historii z budżetu gminy Mochowo zostały wyodrębnione środki na fundusz sołecki. Większość z ponad 266 tys. zł z funduszu sołeckiego została wydana na drogi. Ale za te pieniądze powstała też siłownia zewnętrzna i doposażono place zabaw. Zbigniew Tomaszewski, wójt gminy Mochowo.

Realizacja projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gmin: Wyszogród, Gostynin, Pacyna, Bielsk”, którego liderem jest gmina i miasto Wyszogród. W ramach projektu odnowiono objęła pięć budynków. Koszt całego projektu to 3,1 mln zł, a unijne dofinansowanie to 2,3 mln zł. Jan Boszko, burmistrz gminy i miasta Wyszogród.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie pierwszą w Polsce publiczną szkołą ponadgimnazjalną dla młodzieży, w której funkcjonuje projekt eTornister. W ramach projektu zostały kupione tablety dla uczniów pierwszych klas. Tablety wyposażone są m.in. w podręczniki, dzięki temu uczniowie nie muszą ich nosić do szkoły. Andrzej Samoraj, burmistrz miasta i gminy Drobin, Marzena Wasielewska-Łopata, dyrektor ZSP.

Budowa ponad 6-kilometrowego odcinka drogi powiatowej relacji Bodzanów – Kępa Polska. Inwestycja finansowana była w partnerstwie powiatu płockiego i gminy Bodzanów. Koszt budowy to blisko 3,8 mln zł. Mariusz Bieniek, starosta płocki, Jerzy Staniszewski, wójt gminy Bodzanów.

Aktualizacja z 27 stycznia 2017 r.

35-lecie Koncertów Chopinowskich w Sannikach i działalności sannickiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. W sierpniu 2016 r. obchodzono 35-lecie Koła i sannickich koncertów. 28 sierpnia zagrał laureat VI nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, Dmitry Shishkin, a z recitalem wystąpiła Edyta Geppert. Największym dorobkiem Koła są koncerty połączone z poezją organizowane razem z Towarzystwem Chopinowskim w Warszawie i do 2015 r. z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Koło powstało w marcu 1981 roku. Założycielem i wieloletnim przewodniczącym był Jan Geisler. Zrzesza 69 członków z różnych miejscowości, również z Warszawy. Nominowani: dyrektor Monika Patrowicz oraz przewodnicząca Koła TiFC Aleksandra Głowacka.

Oddanie do użytku Orlika lekkoatletycznego w Słupnie. Na obiekt składają się czterotorowa bieżnia o długości 200 metrów, bieżnia prosta – 80 metrów, rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia do skoku w dal oraz boisko wielofunkcyjne. Obiekt jest bezpłatnie dostępny dla mieszkańców gminy. Koszt przedsięwzięcia to blisko 1,1 mln zł. Marcin Zawadka, wójt gminy Słupno.

Babski Targ w Gostyninie – 27 stycznia
Ponad 400 osób odwiedziło Babski Targ, czyli akcję wietrzenia szaf (kupowania, sprzedawania, wymieniania), która po raz pierwszy zorganizowano w Gostyninie w styczniu roku ubiegłego. Uczestnicy „ciuchowej” imprezy mogli szukać oryginalnych ubrań wśród 40 stoisk. Ich właściciele część rzeczy przekazali potrzebującym. Burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.

Budżet Obywatelski dla miasta Gostynina. Po raz pierwszy w historii Gostynina, w 2016 r. realizowany był projekt pod nazwą Budżet Obywatelski. Zgłoszono do niego 10 inwestycji. W głosowaniu na nie wzięło udział ponad 3 tys. mieszkańców miasta.
Najwięcej głosów otrzymała propozycja inwestycji pod nazwą „Przystanek Rekreacja” – „Siłownia pod chmurką” (ul. 3 Maja/Romana Dmowskiego). Kolejne projekty zrealizowane w 2016 r. to: modernizacja placu zabaw przy ul. Gen. Józefa Bema (pomiędzy blokami nr 13 i nr 15), modernizacja placu zabaw na Osiedlu Czapskiego (pomiędzy blokami nr 6 i nr 8), budowa placu zabaw na Osiedlu Zalesie w Gostyninie (teren ZSML-W „Zalesie”), „Rynek bez barier”, czyli, dostosowanie 8 przejść zlokalizowanych w centrum Gostynina do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób poruszających się z wózkiem dziecięcym. Na inwestycje te wydano 111.943,77 zł. Nominowany – burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski.

„Bezpieczne wakacje z ORLENEM” to wakacyjny projekt PKN ORLEN zrealizowany w ramach programu „ORLEN dla Płocka” we współpracy z Rejonowym Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Płocka. W lipcu i sierpniu 2016 r. PKN ORLEN oraz WOPR zapraszali na wypoczynek na plaży popularnie nazywanej „Patelnią” w Grabnie k. Płocka.  Dzięki finansowemu zaangażowaniu PKN ORLEN miejsce do wodnej rekreacji w Grabinie zostało oczyszczone, woda przebadana, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Nad bezpieczeństwem plażowiczów po raz pierwszy od ponad dekady czuwali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka. W ramach realizowanego projektu, na plaży została ustawiona wieża obserwacyjna dla ratowników oraz zamontowana tablica meteorologiczna. Do dyspozycji była także łódź oraz niezbędny sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy.

Blok socjalny przy ul. Targowej. Około 60 rodzin zamieszka w budynku mieszkalnym wielorodzinnym z lokalami socjalnymi przy ul. Targowej w Gostyninie, umowa na budowę tego budynku podpisana została 22 marca 2016 r. Budowę rozpoczęto w maju 2016 r. Powstanie bloku z tego rodzaju mieszkaniami w znacznym stopniu rozwiąże część problemów socjalnych, z którymi boryka się dość duża grupa mieszkańców Gostynina. Nominowany – burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski

65 nowych miejsc parkingowych. 50 nowych miejsc parkingowych (w tym 3 dla osób niepełnosprawnych) powstało w 2016 r. przy Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Wiosennej w Gostyninie. W ramach inwestycji wykonano: 18 miejsc postojowych parkingu o nawierzchni ażurowej; 32 miejsca postojowe parkingu o nawierzchni z kostki betonowej; drogę manewrową parkingu wraz ze zjazdami z ul. Wiosennej i ul. Bema; chodniki w obrębie parkingu; zabezpieczenie kolidujących sieci podziemnych rurami ochronnymi oraz uporządkowanie terenu
Kolejnych 50 miejsc parkingowych w mieście przyczyni się do rozwiązania zarówno problemu postojów rodziców dowożących swoje dzieci do szkoły, jak i mieszkańców części osiedla Bema.
Kolejnych 15 miejsc parkingowych wybudowano przy ul. Wojska Polskiego przy Miejskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Gostyninie. W ramach tej inwestycji wykonano między innymi 15 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, część jezdną umożliwiającą wjazd i wyjazd z parkingu, chodniki, instalację kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem liniowym. Nominowany – burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski

„Wieczorki u Pana Henryka”. W związku z ustanowieniem przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza (przypadała 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci noblisty) Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna – Filia w Gostyninie, Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi w Białem i Miejskie Centrum Kultury współorganizowały imprezę kulturalną pod nazwą „Wieczorki u Pana Henryka”. Cykliczne spotkania gromadziły wielu mieszkańców miasta i okolic. W programie każdego spotkania było czytanie utworów Henryka Sienkiewicza, poza tym odbywały się imprezy towarzyszące, na przykład rekonstrukcje historyczne wydarzeń w nich opisanych i poczęstunki potrawami, które jadano w tamtej epoce. Spotkania te były również okazją do wręczania nagród dla laureatów konkursów związanych z Henrykiem Sienkiewiczem. Nominowana – Jolanta Bigus (obecnie emerytowana dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie)

Powiatowa Wigilia Miłosierdzia. Powiatowa Wigilia Miłosierdzia, która po raz pierwszy odbyła się w grudniu 2016 r., była inicjatywą inspirowaną Rokiem Miłosierdzia w Kościele katolickim. Spotkanie wigilijne dla ośrodków, instytucji i stowarzyszeń pracujących na co dzień z ludźmi niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi i dziećmi potrzebującymi wsparcia, zorganizowało Starostwo Powiatowe we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Gostynińskim Centrum Edukacyjnym i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Gostyninie.
Mottem spotkania były słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”. Gośćmi spotkania były między innymi dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości od Matki Teresy z Kalkuty: siostra Dina Maryja z Kenii i siostra Maria Stella z Warszawy. Ponadto spotkanie zgromadziło przedstawicieli diecezji płockiej, samorządu lokalnego, instytucji wojewódzkich oraz wolontariuszy. Powiatowa Wigilia Miłosierdzia miała charakter integracyjny, a jej celem było zwrócenie uwagi na konieczność udzielania pomocy, czyli świadczenia miłosierdzia wszystkim tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Nominowany – starosta gostyniński Tomasz Matuszewski

Powiatowy Festiwal Tańca. Powiatowy Festiwal Tańca jest najważniejszą imprezą kulturalną w powiecie gostynińskim. Odbyły się jego dwie edycje (2015, 2016). Wydarzenie to adresowane jest do środowiska zespołów tanecznych różnych kategorii, począwszy od tańca ludowego, przez towarzyski, aż po niezależne grupy taneczne i solistów dzieci i młodzieży.
W 2016 r. w Powiatowym Festiwalu Tańca wzięło udział ponad 350 młodych artystów. Jest barwnym widowiskiem kulturalnym, imprezą plenerową, rozpoczynającą się barwnym korowodem tanecznym wszystkich uczestników, prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą z Gostynina. Widzowie mają możliwość bezpłatnego oglądania wszystkich występów.
Festiwal ma charakter integracyjny. Ma też na celu popularyzację tańca wśród dzieci i młodzieży, promocję młodych talentów oraz propagowanie różnorodnych form taneczno-ruchowych, a także promocję regionu, bowiem uczestniczą w nim przede wszystkim tancerze z Gostynina i okolic. Nominowany – starosta gostyniński Tomasz Matuszewski

Powiatowy Dzień Integracji adresowany jest do placówek (Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, szkół – w tym także specjalnych oraz przedszkoli), fundacji, stowarzyszeń, firm, instytucji i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Do tej pory odbyły się jego dwie edycje (2015, 2016). Imprezę współorganizują samorządy regionu gostynińskiego.
W edycji 2016 ostatniej wzięło udział około 1.000 osób. Oprócz uczestników z rejonu Gostynina uczestniczyli w nim goście z Polski i zagranicy: Warszawy, Pułtuska, Ciechanowa oraz z Holandii.
Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in.: ponad 25 stoisk instytucji i organizacji pracujących w regionie gostynińskim, pokaz pojazdów marek Renault i Peugeot przystosowanych dla niepełnosprawnych, pokaz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji pomagającej osobom na wózkach inwalidzkich, dynamiczny pokaz Państwowej Straży Pożarnej z Gostynina. Dla wszystkich uczestników otwarta była strefa hipoterapii i pokazy motocyklowe a także możliwość zapoznania się z instalacjami fotowoltaiki. Całość Powiatowego Dnia Integracji uświetniły występy estradowe.
Wydarzenie było okazją do nawiązania ciekawych kontaktów i wymiany doświadczeń, co w przyszłości może zaowocować realizacją innych, interesujących inicjatyw. Nominowany: starosta gostyniński Tomasz Matuszewski

W 2016 roku zorganizowano po raz pierwszy Gostyniński Bieg Zamkowy. Było 550 uczestników z całej Polski. Biegano na dystansach 5 i 10 km, były także „Biegi w szpilkach” – dla pań, oraz bieg dla osób niepełnosprawnych, także na wózkach. Cel imprezy: promocja zdrowego, sportowego stylu życia oraz integracja społeczna. Nominowany: Starosta Gostyniński Tomasz Matuszewski

W 2016 roku Powołano Wolontariat Gostyniński. Zgłosiło się około 40 uczniów gostynińskich szkół, którzy wzięli udział w organizacji Powiatowej Wigilii Miłosierdzia dla instytucji społecznych oraz w przedświątecznej zbiórce artykułów żywnościowych. Z zebranych w supermarketach towarów przygotowano paczki świąteczne (2 samochody dostawcze), które rozwieziono do wskazanych potrzebujących rodzin. Nominowany: Starosta Gostyniński Tomasz Matuszewski

Zobacz kolejny artykuł

Czytelnicy TP docenili szpital wojewódzki

W jubileuszowej, dziesiątej edycji gali Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016 postanowiliśmy …