Na co głosować w „Inicjatywach gospodarczych i społecznych”

„Z Tumskiego Wzgórza” – Wydarzenie roku 2016

Nasz coroczny Plebiscyt „Z Tumskiego Wzgórza” – Wydarzenie roku 2016 (przypomnijmy, że jest to jego 10. edycja) rozkręca się na dobre. Głosowanie rozpoczęliśmy tydzień temu, we wtorek 7 lutego i już tego samego dnia otrzymaliśmy kilkadziesiąt SMS-ów od czytelników, którzy głosowali na te wydarzenia, które najbardziej przypadły im do gustu w poszczególnych kategoriach.
To dobrze: więcej oddanych głosów to większa szansa na nagrody – z główną potrójną na czele, czyli trzema kartami paliwowymi, każda o wartości 700 zł, ufundowanymi przez PKN ORLEN. Po drugie, więcej głosów zwiększa także prawdopodobieństwo wygranej właśnie tego wydarzenia, na które głosowaliśmy. Przypomnijmy, że „sprawcy” zwycięskich wydarzeń w każdej z kategorii otrzymają od nas podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 7 kwietnia w Domu Technika, piękne, ręcznie wykonane przez artystę ludowego spod Gąbina okolicznościowe miedzioryty.

Od miejsc pracy do spraw związanych ze zdrowiem

W tym numerze chcielibyśmy przybliżyć nieco czytelnikom wydarzenia z kategorii „Inicjatywy gospodarcze i społeczne”. W tej kategorii Kapituła miała trochę inny niż zazwyczaj ból głowy, bo – jak wcześniej zapowiadaliśmy – w tym roku rozszerzyliśmy zakres tej dyscypliny. Aż żal było cokolwiek ostatecznie odrzucić, niemniej trzeba było to uczynić, bo takie są zasady tego plebiscytu, że przyznajemy tylko (czy aż?) 10 Nominacji.
Doceniliśmy uruchomienie w Płocku przez firmę Qumak centrum obsługi firm poszukujących usług service desk. Docelowo w tej spółce znajdzie zatrudnienie 200 osób.
Kapituła zwróciła także uwagę na miejskie inwestycje w przedszkolach: nr 5, nr 15 i nr 31. Warto już teraz zadbać o najmłodszych; dla nas – za ileś lat potencjalnych emerytów – to inwestycja w przyszłość.
Niewątpliwie sporo pracy trzeba było włożyć w inwestycję prowadzoną w płockim zoo, czyli nową ekspozycję akwarystyczną. Niemniej efekty dla zwiedzających są nie do przecenienia.
Chyba już drugi raz w historii tego plebiscytu naszą szczególną uwagę zwróciły osiągnięcia młodych fizyków z płockiej Małachowianki. Tym razem przyszli miejmy nadzieję wybitni specjaliści w tej dziedzinie wzięli na tapetę egipskie piramidy. Dzięki śmiałej hipotezie, dotyczącej użycia mionów kosmicznych do ich prześwietlenia, zostali nagrodzeni w konkursie organizowanym przez CERN – Europejską Organizację Badań Jądrowych w Genewie. Gratulujemy!

Z Tumskiego Wzgórza 2016 – SPRAWDŹ CO POWIEDZIAŁA KAPITUŁA

 

A skoro o młodych ludziach mowa, to nie sposób było przejść obojętnie obok szansy, jaką najzdolniejszym mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego stworzyła Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”. „Mam pasję powyżej średniej” to program, który nietuzinkowym młodym ludziom pozwala rozwijać swoje marzenia i spełniać ambicje.
Bardzo nam się podoba zaangażowanie płockich firm w cele niestatutowe. Stąd pochyliliśmy się głęboko nad kwestią wsparcia finansowego przez PERN SA remontu Kaplicy Królewskiej w płockiej katedrze. Miejsce pochówku piastowskich książąt – na czele z Hermanem i Krzywoustym – to fakt, którym płoccy przewodnicy turystyczni chętnie dzielą się z odwiedzającymi Płock. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy płockiej firmy to miejsce zyska należną oprawę.
Kolejna płocka firma – PKN ORLEN stworzyła odpowiednie warunki, by wolontariusze – pracownicy zakładu mogli pomóc najbardziej potrzebującym. W efekcie zrealizowano osiem dużych projektów z zakresu prac remontowych na rzecz placówek opiekuńczych potrzebujących pomocy. Do wychowanków tych placówek dotarto także z prezentami świątecznymi.
Jeden z członów nazwy tej kategorii w tym roku otrzymał brzmienie sugerujące głębsze pochylenie się Kapituły nad pomysłami bądź to bezpośrednio skierowanymi do lokalnych społeczności, bądź przez te społeczności sugerowane. Spodobał nam się zatem pomysł grupy płocczan, który wypłynął w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki niemu zakończono budowę Płockiego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego przy ul. Lasockiego.
Kolejna akcja społeczna nosi nazwę „Obiad”. Społecznicy z Płockiego Wolontariatu przez 4 miesiące przychodzili do wybranych seniorów z obiadem.
Wreszcie mamy kwestię bardzo ważną dla setek kobiet z naszego miasta i całego regionu zagrożonych potencjalnym niebezpieczeństwem nowotworu piersi. Nie ma już potrzeby wyjeżdżania poza Płock, by szukać pomocy w rekonstrukcji tak ważnego dla psychiki kobiecej organu. Od lipca ubiegłego roku zabiegi odbudowy piersi wykonywane są w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

Jak głosujemy?

 

Przypominamy, że oddana na poszczególne wydarzenia ilość kuponów bądź SMS-ów od jednego adresata może być nieograniczona. Ba – wskazane, by było ich więcej niż jeden, bowiem wówczas zwiększają się szanse na szczęśliwy finał. Zasada jest prosta – najwięcej oddanych głosów od jednego czytelnika gwarantuje jedną z głównych wygranych. Pozostałe nagrody przypadają kolejnym czytelników w zależności od ilości oddanych za pomocą kuponu czy SMS-a głosów.
Wycięte z TP kupony można bądź nakleić na kartę pocztową, bądź włożyć do koperty, a następnie wysłać na adres redakcji: 09-400 Płock, ulica Stary Rynek 27.


Szat

Zobacz kolejny artykuł

Czytelnicy TP docenili szpital wojewódzki

W jubileuszowej, dziesiątej edycji gali Tygodnika Płockiego „Z Tumskiego Wzgórza” – wydarzenie roku 2016 postanowiliśmy …