Najnowsze informacje

30 uczniów z Polski wyjedzie do USA. Także Kacper z Małachowianki

Kacper Magier – uczeń klasy Id w Liceum Ogólnokształcącym im. Marsz. St. Małachowskiego – wyjedzie na rok do Stanów Zjednoczonych. Małachowiak zakwalifikował się do grupy 30 uczniów z Polski, którzy w przyszłym roku będą przez rok uczyć się w amerykańskiej szkole i zwiedzać Stany Zjednoczone w ramach Programu FLEX.
Program FLEX jest skierowany do uczniów trzecich klas gimnazjów i pierwszych klas liceum zainteresowanych możliwością nauki w amerykańskich szkołach. – We wrześniu naszą szkołę odwiedził przedstawiciel American Councils for International Education, który opowiadał o programie. Zainteresowało mnie to. W USA spędzę dziesięć miesięcy. To szansa na zawarcie nowych znajomości, ale też na poznanie innej kultury, zwiedzenie kontynentu – mówi Kacper Magier.
Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992 r. Jest całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 24 lat w programie FLEX uczestniczyło blisko 25 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów. Stypendyści zamieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Północną Karolinę, od Teksasu po Północną Dakotę. Uczestnicy programu z naszego kraju chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Ten rok będzie dla nich niezapomniany. Na FLEX Poland można śledzić ich losy.
Program FLEX pokrywa następujące koszty: podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA, miesięczne stypendium na własne wydatki, zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku, program szkolny w amerykańskiej szkole średniej, szkolenie przedwyjazdowe w Polsce, ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej). (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Przygotowali zbiórkę i wielkanocne misterium

Zabawki, przybory szkolne, ubrania i gry trafiły do świątecznych paczek przygotowanych przez uczniów klasy Vd …