Najnowsze informacje

Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w MOSiR Płock podpisany

Zakładowe Organizacje Związkowe i zarząd MOSiR Płock sp. z o.o. podpisały negocjowany od roku Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. – Najważniejszy punkt to gwarancje zatrudnienia pracowników do końca 2020 roku – zapewnił biorący udział w negocjacjach społeczny inspektor pracy Bartosz Leszczyński.
W czerwcu 2016 roku do pracowników zatrudnionych w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych, czyli między innymi na pływalniach i na stadionie miejskim, dotarła wiadomość, że wkrótce jednostka budżetowa, w której byli zatrudnieni, zostanie przekształcona w spółkę.
Mimo wielu prób nie udawało im się dowiedzieć niczego konkretnego. W MZOS w tym czasie pracowało około 150 osób – wiele z nich od dziesiątek lat. Nie chcieli, by zostały bez ich zgody i wiedzy przeprowadzone jakiekolwiek zmiany.
Nikt nie chciał z nimi rozmawiać, dlatego postanowili założyć związek zawodowy i przystąpić do NSZZ ,,Solidarność”. Wtedy nie byli już pojedynczymi pracownikami walczącymi o swoje miejsce pracy. Pracodawca musiał z nimi nawiązać dialog.
– Z moich informacji wynika, że w sytuacji gdy planowane jest przekształcenie jednostki organizacyjnej, najpierw załatwia się sprawy gwarancji pracowniczych, żeby uspokoić pracowników, że nie wiąże się to ze stratą miejsca pracy. My wymusiliśmy pierwsze spotkanie jeszcze w wakacje 2016 roku, ale wtedy nie uzyskaliśmy żadnych konkretnych zapowiedzi, a potem okazało się, że tuż przed wrześniową sesją Rady Miasta zostało podpisane porozumienie i uchwalono powstanie spółki. Jednocześnie zapewniono nas, że dalsze rozmowy rozpoczną się wtedy, gdy zostanie powołany prezes nowej spółki – przypomina przebieg wydarzeń Bartosz Leszczyński.
Pod koniec 2016 roku podpisana została z nowym prezesem spółki Marcinem Jeżewskim umowa społeczna, dzięki której pracownicy otrzymali podstawowe gwarancje zatrudnienia i która gwarantowała, że zarząd spółki oraz przedstawiciele dwóch działających w niej związków zawodowych przystąpią do opracowania Układu Zbiorowego Pracy. W założeniu dokument regulujący wszelkie sprawy pracownicze miał powstać do końca 2017 roku.
– Komisja, która pracowała nad Układem, zbierała się nawet kilka razy w miesiącu. Obrady były bardzo burzliwe, ciężkie, ale po bardzo intensywnej aktywności wreszcie doszliśmy do porozumienia – zapewnia B. Leszczyński.
I z zadowoleniem oznajmia, że najważniejszym punktem Układu jest gwarancja zatrudnienia pracowników do końca 2020 roku.

Zobacz kolejny artykuł

Cud, że nie doszło do tragedii

Płoccy policjanci ustalili kobietę kierującą samochodem volkswagenem new beetle, która na al. Piłsudskiego przejechała na …