Najnowsze informacje

Zbiory Muzeum Mazowieckiego w nowej aranżacji

Za 4 lata Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie obchodzić 200. rocznicę powstania. Preludium do uroczystości jubileuszowych jest otwarcie w kamienicy secesyjnej przearanżowanej galerii malarstwa i rzeźby. Znalazło się w niej blisko sześćdziesiąt eksponatów. Część z nich była już wcześniej prezentowana we wnętrzach mieszczańskich, część pokazywana jest po raz pierwszy.
– To mała, ale bardzo interesująca przestrzeń – mówił podczas otwarcia dr Michał Burdziński z muzealnego działu sztuki, który jest współautorem scenariusza nowej wystawy. – Razem z Wandą Chabowską przeszukaliśmy zbiory. Udało się wyciągnąć wiele ciekawych, czasem zapomnianych, ale pierwszorzędnych obrazów z naszych magazynów. Inne przenieśliśmy z wnętrz mieszczańskich. Wystawa skomponowana została wokół siedmiu pojęć: „Pejzażyzm”, „Mityzacje-Mistyfikacje”, „Kobiecość”, „W Oparach Absyntu”, „Aura Świętego Czasu”, „Mrok”, „Sen-Jawa” odzwierciedlających idee i tendencje estetyczne epoki wczesnego modernizmu. – Prezentujemy dzieła artystów, których nie ma w innych muzeach. Nie znaczy to, że są to artyści gorsi, tylko po prostu mniej znani. Mamy znakomite dzieła Feliksa Michała Wygrzywalskiego czy Mariana Wawrzenieckiego.
W pierwszym fragmencie ekspozycji znalazło się malarstwo pejzażowe, reprezentowane m.in. przez prace Edwarda Okunia (krajobraz włoski), Konrada Krzyżanowskiego czy profesora krakowskiej ASP Jana Stanisławskiego. „Mityzacje-Mistyfikacje” to z kolei obrazy i rzeźby inspirowane kulturą grecką, rzymską, judeo-chrześcijaństwem i mitologiami słowiańskimi (Konstanty Laszczka, Jacek Malczewski). W części zatytułowanej „Kobiecość” są Wiosna Teodora Axentowicza, Portret starej kobiety Wlastimila Hofmana, Szał uniesień. Studium Władysława Podkowińskiego oraz pejzaże z postaciami kobiecymi z różnych warstw społecznych Władysława Wankiego. Galeria pokazuje także obrazy i rzeźby sakralne (Witold Grzegociński, projekty polichromii Józefa Mehoffera), prace inspirowane dekadenckim „duchem” schyłku wieku i życiem wielkich metropolii. Wśród autorów są również rzeźbiarze Wacław Szymanowski i Henryk Kuna (Popiersie Irydiona), Odo Otton Dobrowolski, Kazimierz Stabrowski (Skarga duszy), Leon Kaufmann (Ćma nocna). – Ta galeria to jeden z nowych pomysłów, które będziemy państwu prezentować. W tej chwili zbieramy obiekty na kolejne ekspozycje, które – mam nadzieję – otworzymy na jubileusz – powiedział dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Marian Krzesiński o średniowiecznym Płocku

– W odróżnieniu od historyków formacji uniwersyteckiej, którzy na ten temat nie wiedzą nic, ponieważ …