Najnowsze informacje

Sonaty w h-moll i b-moll

9 września odbędzie się pierwszy z koncertów tegorocznej edycji Festiwalu Chopiniana. W Opactwie Pobenedyktyńskim wystąpi Zuzanna Pietrzak. Usłyszymy sonaty Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Następnego dnia zagra Agnieszka Przemyk-Bryła, która wykona m.in. Sonatę b-moll op. 35 Fryderyka Chopina uznawaną za jedno z najważniejszych dzieł literatury muzycznej XIX wieku.
Łodzianka Zuzanna Pietrzak – najmłodsza Polka zakwalifikowana do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, jest uznawana za jedną z najzdolniejszych pianistek swojego pokolenia. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów w Płocku, Szczecinie, Rzeszowie, Głubczycach, Koninie, Łodzi, Druskiennikach, Mediolanie, Paryżu. Otrzymała m.in. II nagrodę podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” Konin-Żychlin 2016. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W Płocku wykona Sonatę h-moll op. 58 Chopina oraz Sonatę h-moll S. 178 Ferenca Liszta. Słowo o muzyce – Konrad Mielnik. Początek koncertu o godzinie 18.00.
Koncert 10 września (niedziela) poświęcony jest sonatom w b-moll. W programie są utwory Jana Václava Hugona Vořiśka, Fryderyka Chopina oraz Siergieja Rachmaninowa. Wykona je Agnieszka Przemyk-Bryła – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej. Obecnie adiunkt Katedry Fortepianu na UMFC w Warszawie. Koncertowała w Europie, Japonii i USA. W 2013 roku zdobyła II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Andrea Baldi w Bolonii.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, pracując m.in. z: Andrzejem Jasińskim, Oxaną Yablonskaya, Jacquesem Rouvier, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Karlem-Heinz Kaemmerlingiem, Arie Vardi, Dominique Merlet, Alexeiem Nasiedkinem, Evgenim Mogilevskim, Verą Gornostaevą, Lee Kum-Sing, Nikolaiem Demidenko.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne fascynacje

Franciszek Olkowski jest kolekcjonerem szczęśliwym. Zbiera wszystko, co go interesuje i co mu się podoba. …