fot. mat. POS

Romantyczny saksofon

Rapsodię na saksofon i orkiestrę André Waigneina, w wykonaniu zwycięzcy 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, usłyszą melomani podczas kolejnego koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Ruben Silva.
– Marzę o tym, żeby zostać muzykiem, który będzie inspirował innych potencjalnych odbiorców. Nie chciałbym być bardzo ograniczony do jakiś jednych stylów muzycznych, ponieważ wydaje mi się, że muzyk współczesny powinien charakteryzować się większą wszechstronnością – mówił Łukasz Dyczko w jednym z wywiadów telewizyjnych. Uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie saksofonu Bernarda Steuera, w roku 2016 wygrał 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków. Jest trzecim polskim muzykiem, który odniósł tak wielki sukces. W 1992 roku pierwszą nagrodę otrzymał skrzypek Bartłomiej Nizioł, a w 2000 roku – pianista Stanisław Drzewiecki. Wcześniej zdobył m.in. pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Marco Fiorindo”, organizowanym w Turynie (2013 rok) oraz pierwsze miejsce na XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014 rok) i pierwsze miejsce na I Śląskim Konkursie Saksofonowym w Katowicach. W 2015 roku wygrał X Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Od 2013 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji „Pro Musica Bona” oraz Fundacji „Sapere Auso”. W latach 2014 i 2015 otrzymał również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Łukasz Dyczko wykona w Płocku utwór, który przyniósł mu uznanie jury w finale 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii – Rapsodię na saksofon i orkiestrę belgijskiego kompozytora A. Waigneina, zmarłego w 2015 roku. Waignein był kompozytorem, dyrygentem, muzykologiem i trębaczem, profesorem Królewskiego Konserwatorium w Brukseli. Napisał ponad 600 utworów, wiele pod pseudonimem.
W programie koncertu są również utwory Gershwina, J.M.Asinsa, J.P. Moncaya, A. Márqueza. Bilety kosztują 35 zł. (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Kabrioletem na 200-lecie

Z Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku rozmawia Lena Szatkowska.  Czy to prawda, że …