Najnowsze informacje

W ogrodzie Książnicy stanęła ławeczka Broniewskiego

Rodzinny Płock nie zapomina o swoim poecie. W 1972 roku miasto uczciło twórcę spiżowym pomnikiem, w którym przegląda się jego twarz i widnieją fragmenty wierszy. W rocznicę urodzin aktorzy teatru płockiego urządzają pod nim happening. Nie do przecenienia jest krytyczne wydanie dzieł Broniewskiego opublikowane przez TNP. A Książnica Płocka imienia poety, każdej jesieni gości twórców z całej Polski na konkursie „O liść dębu”. W ubiegłym tygodniu, w przeddzień imienin, w ogrodzie Książnicy stanęła poświęcona Broniewskiemu ławeczka.
– Zawsze, kiedy tu przyjeżdżam, czuję się jakbym odwiedzała najbliższą rodzinę. Dzisiejsza uroczystość wzruszyła mnie do łez. Trudno byłoby usiąść wokół spiżowej figury, a tu można się nawet przytulić – powiedziała Maria Broniewska-Pijanowska. Córka poety jako pierwsza wypróbowała ławeczkę, dokonując tym samym jej symbolicznego otwarcia. – Niekonwencjonalna i przez to urokliwa – podkreślał zastępca prezydenta Roman Siemiątkowski. – Przypominająca gotową książkę do czytania. Zachęca, by czytać poezję Broniewskiego i nie tylko – cieszyła się dyrektor Książnicy, Joanna Banasiak.
– To, co dla nas dla harcerzy i instruktorów jest istotne to to, że od Broniewskiego zaczęło się w Płocku harcerstwo. To Broniewski założył drużynę skautową – mówił harcmistrz Grzegorz Woźniak.
Ławeczki w kształcie książek to pomysł Fundacji Zaczytani. org. Ma je już kilka miast. Teraz, dzięki zbiórce przeprowadzonej w 2012 roku przez Chorągiew Mazowiecką ZHP im. Władysława Broniewskiego i wielu darczyńcom (m. in. Muzeum Mazowieckiemu, ZOO, TNP, Urzędowi Miasta, Starostwu Powiatowemu, MTBS, Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica, Straży Miejskiej), ławeczka stanęła w ogrodzie Książnicy. Nie tylko upamiętnia jej patrona, ale także symbolicznie wpisuje się w Rok Rzeki Wisły. Na oparciu oprócz portretu poety jest fragment wiersza Po co żyjemy. Na dole – pejzaż Płocka z Wisłą.
W ogrodzie Książnicy zaśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Płocku, której patronuje poeta pod egidą Małgorzaty Kluczyńskiej-Pach. Potem rozpoczął się Wieczór Poetów. Swoje utwory nie tylko inspirowane osobą Broniewskiego czytali najsłynniejszemu płockiemu twórcy w prezencie imieninowym: Wanda Gołębiewska, Barbara Klicka, Krystyna Olędrzyńska, Krzysztof Barański, Barbara Ciszyńska, Marek Grala, Jacek Cholewiński, Wiktoria Wereszyńska, Lech Franczak, Alicja Wiśniewska, Anna Dwojnych, Anna Sulima-Barańska, Anna Kühn-Cichocka, Maciej Gabryelczyk, Tadeusz Dejnecki, Jolanta Michalska, Jagoda Parzyńska, Maria Sieczkowska, Anna Włochocka.
Prowadzący – również poeta – Maciej Woźniak, przypomniał także utwory nieżyjących twórców: Urszuli Ambroziewicz, Rafała Jarzębowskiego i Zbigniewa Atemborskiego. – To, że tutaj jesteśmy, zawdzięczamy silnej osobowości naszego patrona – podkreślał. Prace inspirowane poezją Broniewskiego zaprezentowała Helena Skrok.
Autorką projektu płockiej ławeczki jest Laura Wasilewska. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją, fotografią. Mieszka i tworzy w Polsce oraz w USA. Jej prace pokazywane były w kraju i za granicą (w Austrii, Niemczech, Francji, Japonii, Anglii, Chinach, USA). Mają je w swych kolekcjach m.in. Ennio Morricone, Magda Umer czy prof. Jan Hartman. Ławeczka z uśmiechniętym poetą miała być optymistyczna i wyglądać na Wisłę. Oba założenia udało się spełnić. „I żeby żyć było warto” przeczyta każdy, kto na niej zasiądzie.
W uroczystości wzięli udział: posłanka Elżbieta Gapińska, wiceprezydent Zbigniew Siemiątkowski, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Kominek, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP Michał Bagiński, prezes oddziału ZNP w Płocku Stanisław Nisztor, harcmistrz Grzegorz Woźniak, prezes TNP Zbigniew Kruszewski.

Lena Szatkowska

Zobacz kolejny artykuł

Prapremiera „Myszy Natalii Mooshaber” w Płocku

Czy można na język teatru przełożyć 400 stron powieści? Reżyser Marek Mokrowiecki wybierając prozę Ladislava …