Najnowsze informacje

Marcina Kydryńskiego notatnik z Afryki

– To nie jest książka z tezą. To zbiór historii z 25 lat, z których każda ma inny charakter. Starałem się, żeby była optymistyczna – mówił zebranym w Książnicy Płockiej Marcin Kydryński. Do Płocka przyjechał ze swoją nową publikacją o Afryce.
Książka Biel. Notatki z Afryki jest zapisem licznych podróży Marcina Kydryńskiego po Afryce. Każdy rozdział opowiada inną historię i ilustrowany jest wspaniałymi fotografiami wykonanymi na Czarnym Lądzie. Nie jest to reportaż. Miejsca, ludzie, zdarzenia często stają się pretekstem, żeby porozmawiać o rzeczach uniwersalnych. – Nie czuję się reporterem. Przede wszystkim jestem radiowcem – opowiadał autor. – Miałem to szczęście, że wychowywałem się wśród ludzi, potem się z nimi przyjaźniłem i współpracowałem, takich jak Wojciech Młynarski, Tomasz Tomaszewski, z których każdy był w swojej dziedzinie wybitny. Od ponad 20 lat pracuję w radiowej Trójce. Zjednałem sobie pewną grupę ludzi, dla których mogę być kimś na miarę przewodnika. Kydryński chciał, żeby mimo dramatycznych losów Afryki nie one były główną treścią opowieści. W jednym z rozdziałów zagląda do obozu Polskiej Akcji Humanitarnej.
W innej części książki podąża przez pustynię i puszczę śladami bohaterów Sienkiewicza. Zaprasza nas też do Marakeszu i Zanzibaru. – Jestem człowiekiem otwartym, tolerancyjnym i uważam, że nie powinienem się wtrącać. Wtrącanie trzeba zacząć od siebie, ale w Afryce w pewnym momencie dochodzi się do miejsca, w którym tolerancja rozbija się w proch. To my w Afryce stajemy się obcy i inni – powiedział. Tytuł książki jest pewnym nawiązaniem do kanonicznej pozycji Heban Ryszarda Kapuścińskiego. Autor wymienia również inne ważne dla niego nazwiska tworów reportaży.
Podczas spotkania Marcin Kydryński opowiadał także o książce Lizbona. Muzyka moich ulic, którą niedawno wznowiono. – Ta książka też wzięła się z radia. Od wielu lat promuję muzykę i literaturę portugalską. Mam dom w Lizbonie. Otrzymywałem maile od słuchaczy i pomyślałem, że opowiem o Lizbonie i jej muzyce w książce. Muzykę krajów portugalskojęzycznych dziennikarz przedstawia w autorskiej audycji „Siesta” w radiowej Trójce. Opowieść o Afryce i Lizbonie w Książnicy Płockiej ubarwił fotografiami i muzyką z wydawanych co jakiś czas płyt pod tym samym tytułem.
Rozmowę z Marcinem Kydryńskim poprowadziła Renata Kowalska. Współorganizatorem spotkania była Okręgowa Izba Lekarska.
(l.)

Zobacz kolejny artykuł

Kabrioletem na 200-lecie

Z Leonardem Sobierajem, dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku rozmawia Lena Szatkowska.  Czy to prawda, że …