Najnowsze informacje

Koncert fortepianowy na inaugurację sezonu

Występ rosyjskiego pianisty Andrei Korobeinikova rozpocznie 41. sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Solista zagra Koncert fortepianowy fis-moll op. 20 Aleksandra Skriabina. Orkiestrę poprowadzi Vladimir Kiradjiev.
Andrei Korobeinikov (ur. 1986 r.) naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku lat 5. Dwa lata później zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków w Rosji. W wieku 19 lat z wyróżnieniem ukończył Państwowe Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (klasa Andrei Dieva). Dzięki stypendium kontynuował kształcenie w Royal College of Music w Londynie, w klasie Vanessy Latarche. W latach 1994–2006 pianista został laureatem ponad 20 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach. Do najważniejszych należą: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Aleksandra Skriabina w Moskwie (2004 rok) oraz II nagroda i nagroda publiczności na Międzynarodowym Konkursie Siergieja Rachmaninowa w Los Angeles.
Andrei Korobeinikov grał w ponad 40 krajach na całym świecie. Koncerty i recitale dawał m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Sala Verdi w Mediolanie, Sala Cecília Meireles w Rio de Janeiro, Suntory Hall, Bunkamura Orchard Hall, Sumida Triphony Hall and Hamarikyu Asahi Hall w Tokio, Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Berlinie, Teatrze Wielkim w Warszawie. Andrei Korobeinikov jest także absolwentem prawa.
W Płocku solista wykona Koncert fortepianowy fis-moll op. 20 Aleksandra Skriabina – rosyjskiego pianisty i kompozytora przełomu XIX i XX wieku, który szczycił się zdolnościami synestetycznymi. Muzycy POS zagrają także: Uweturę-fantazję „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego i VIII Symfonię G-dur op. 88. Dvořáka. Swoją pogodną, czerpiącą z rodzimego folkloru symfonię Dvořák napisał w niecałe trzy miesiące, podczas wakacji w Wysokiej. Świętował nią przyjęcie do prestiżowej Czeskiej Akademii Nauk. Koncert odbędzie się 15 września o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 zł są do nabycia w kasie POS.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Prapremiera „Myszy Natalii Mooshaber” w Płocku

Czy można na język teatru przełożyć 400 stron powieści? Reżyser Marek Mokrowiecki wybierając prozę Ladislava …