Najnowsze informacje

Chórzyści na wakacjach

Koncertem wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w bazylice katedralnej sezon formalnie zakończył się i dla członków Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, i dla symfoników. Orkiestra niebawem zaprosi nas na Letni Festiwal Muzyczny, a najmłodsi chórzyści odpoczywają w Chorwacji po roku pełnym artystycznych wyzwań.
W ramach XV edycji festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej, Pueri et Puellae Cantores Plocenses wspólnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva wykonali I Litanię Ostrobramską Stanisława Moniuszki oraz kompozycje Wojciecha Kilara: Exodus, Angelus i Victoria. Jako soliści wystąpili: Magdalena Urbanek – sopran, Maria Korsak – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas.
– Tylko pogratulować, jeśli chór ze swojego dużego składu potrafi wyciągnąć osoby, które próbują sił jako soliści – komentował dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski. – Sam fakt, że wyszli, zaśpiewali, obronili się przed dużą publicznością i zawodową orkiestrą, to jest potencjał. Z zaciekawieniem będę przyglądał się ich losom. Jeśli wybiorą karierę śpiewaków, to bardzo dobrze. Kibicuję całemu chórowi. To są przecież amatorzy, a sprawdzili się wielokrotnie w poważnym repertuarze. Koncert „Musica Fidei – Moniuszko i Kilar”, nagrodzony przez publiczność gorącą owacją, został dofinansowany przez Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka”.
Przerwę wakacyjną chór spędza m.in. na warsztatach połączonych z wypoczynkiem w chorwackim Zaostrogu. – Wraz z najmłodszymi chórzystami jesteśmy na warsztatach muzycznych. Będziemy pracować nad emisją głosu i nowym programem. Do Chorwacji wyjechali chórzyści w wieku 9–14 lat, którzy jeszcze nie biorą udziału w koncertach, ale powoli uczą się razem śpiewać i harmonijnie brzmieć – mówi Anna Bramska. – Serdecznie pozdrawiamy płocczan ze słonecznej Chorwacji.
Najstarsi chórzyści we wrześniu wystąpią podczas IX Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie. Przed nimi także koncerty w Chorwacji i udział w międzynarodowym festiwalu.

 (lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Prapremiera „Myszy Natalii Mooshaber” w Płocku

Czy można na język teatru przełożyć 400 stron powieści? Reżyser Marek Mokrowiecki wybierając prozę Ladislava …