Podrabiał banknoty stuzłotowe

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu z Komendy Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali mężczyznę, który podrabiał banknoty o nominale 100 zł. Mężczyzna został już aresztowany, grozi mu kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Płoccy policjanci prowadząc czynności w sprawie transakcji zakupu, do której użyto fałszywych banknotów o nominale 100 złotych, w wyniku pracy operacyjnej uzyskali informację, kto wprowadza do obiegu tzw. fałszywki. Osobą, która miała zajmować się tym procederem, okazał się 20-letni mieszkaniec gminy Bodzanów. – Tuż przed Nowym Rokiem mężczyzna, w związku z zupełnie inną sprawą, zgłosił się do Posterunku Policji w Bodzanowie, gdzie został zatrzymany przez policjantów z Płocka. W wyniku przeszukania mieszkania policjanci ujawnili 80 fałszywych banknotów o nominale 100 złotych, które zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy w sprawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również drukarkę i jednostkę centralną komputera. Mężczyzna natomiast został zatrzymany w policyjnym areszcie – informuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek.
Zatrzymany został przesłuchany przez prokuratora. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztu. Sąd po zapoznaniu się z materiałem dowodowym przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na trzy miesiące. – W kodeksie karnym za fałszowanie i wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy przewidziana jest kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności lub kara 25 lat pozbawienia wolności – dodaje Krzysztof Piasek.
Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego można znaleźć podstawowe zasady rozpoznawania autentyczności banknotów:
Zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty.
Przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z 4 prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź.
Sprawdzaj kilka zabezpieczeń.
Zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony.
W razie wątpliwości porównaj go z innym banknotem, co do którego masz pewność, że jest autentyczny.
W razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić autentyczność banknotu.
Pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Pijany kierowca stracił panowanie nad samochodem

Ponad 2 promile alkoholu miał w wydychanym powietrzu 46-latek, który stracił panowanie nad pojazdem i …