Najnowsze informacje

Kuria Diecezjalna zaniepokojona

We wrześniu nieznani sprawcy okradli trzy plebanie na północnym Mazowszu. W jednym wypadku skrępowali i pobili księdza. Łupem złodziei padły przede wszystkim pieniądze. Do kolejnego włamania na plebanię doszło 8 października w okolicach Sierpca.
Pierwsza kradzież miała miejsce w nocy z 5 na 6 września w Rogotwórsku, w gminie Drobin: – Do plebanii złodzieje dostali się przez piwnicę. Zabrali pieniądze i mały pistolet sportowy, na który ksiądz miał pozwolenie – informuje asp. Krzysztof Piasek z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.
Do dwóch zdarzeń doszło w powiecie żuromińskim. 7 września włamywacze weszli do plebanii parafii Syberia. Ukradli pieniądze, neseser oraz zegar elektroniczny. W nocy z 15 na 16 września bandyci dostali się do pomieszczeń plebanii w Lubowidzu. Skrępowali i pobili śpiącego księdza. Zmusili go do wydania pieniędzy.
Do kolejnego włamania doszło w piątek, 8 października. Tym razem złodzieje włamali się do jednej z plebanii w powiecie sierpeckim. Rabusie zabrali sejf, w którym były pieniądze.
Kradzieżami na plebaniach zaniepokojona jest Płocka Kuria Diecezjalna. Podczas Konferencji Księży Dziekanów zaapelowała, aby duchowni zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo na plebaniach i w kościołach. – Dziekani z podobną prośbą mają się zwrócić do wiernych, aby ci informowali księży o wszelkich niepokojących sygnałach czy obecności niepowołanych osób w sąsiedztwie budynków kościelnych – mówi Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Diecezji Płockiej.
Już po pierwszych włamaniach biskup płocki Piotr Libera zwrócił się do szefa mazowieckiej policji insp. Ryszarda Szkotnickiego z prośbą, żeby jego podwładni zwracali większą uwagę na to, co dzieje się wokół kościelnych posesji, i wyłapali włamywaczy.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Znęcał się nad żoną

Najbliższe trzy miesiące 47-latek zatrzymany przez pacyńskich policjantów spędzi w areszcie śledczym. Mężczyzna od dłuższego …