Najnowsze informacje

Z wędkarskiego notatnika

Słońce chyliło się ku wierzchołkom drzew. Od rzeki ciągnął przyjemny wilgotny chłodek. Po nie tak dawnym gorącym jeszcze, nieco nużącym kwietniowym dniu, tutaj nie pozostało już śladu. W jednej chwili wstąpiła w nas świeżość, udzielił się ponowny przypływ energii. Wszystko znowu stało się takie ekscytujące! Niskie promienie chylącego się ku horyzontowi słońca bajecznie rozświetlały dolinę rzeki. Nad powierzchnią wody roiły się tysiące niewielkich, jasnopopielatych owadów, sprawiając wrażenie snującego się nad rzeką mglistego oparu. W podmokłym olsie po drugiej stronie rzeki świergoliły miłosne trele zięby, szpaki i sikory. Z pobliskich mokradeł rozlegał się co jakiś czas donośny klangor żurawi…
Blask dnia gasł w oczach. Spieszyliśmy się, zmierzch bowiem był już bliski. Każda minuta była więc cenna. Bez chwili wahania zawiesiłem na wędce dość krępy, 5-cm pływający wobler, przypominający kształtem i ubarwieniem głowacza. Wczesną wiosną sprawdzał się doskonale w pstrągowych rzeczkach. Wierzyłem, że i tutaj nie zawiedzie. Jurek, tradycyjnie – obrotówka.
Zaczynamy tuż poniżej ruin dawnego wiaduktu kolejki wąskotorowej. Rzeka tu wartka, szeroko rozlana, dno kamieniste. Pstrągi zawsze tu się trzymały. Dzisiaj jednak jakby ich nie było, ani puknięcia. Nie zniechęcam się, wręcz przeciwnie, jestem niepoprawnym optymistą. Wolno, bez pośpiechu, łowię schodząc z nurtem rzeki, w nadziei, że niebawem nastąpi oczekiwane branie ryby. Jurek niemal od razu wyrwał się przede mnie, spieszył się. Nie minął kwadrans, a on już był znacznie poniżej pierwszego zakrętu rzeki. Nie przejmuję się tym, robię swoje.
Tuż przed szerokim, łagodnym zakolem rzeki, z przewężającym się znacznie i pogłębiającym dalej korytem, spostrzegam leżący na dnie niezbyt gruby i długi, pozbawiony gałęzi pień drzewa. Może mieć tutaj kryjówkę pstrąg. Jeżeli wcześniej nie spłoszył go Jurek, może uda mi się sprowokować go do brania, nie zaszkodzi spróbować. Rzucam. Wobler sprowadzam z nurtem, tak aby przedefilować nim tuż przed pniem.

Zobacz kolejny artykuł

Przechytrzyć lina

Skuteczne łowienie lina jest świadomym wyborem. Lin jest chyba jedyną rybą, która mimo tego, że …