Najnowsze informacje

Jesień z feederem (1)

Wietrzne, jesienne dni zwykle znacznie utrudniają i komplikują połów długimi wędziskami spławikowymi. Sprawiają, iż przy takiej pogodzie albo w ogóle rezygnujemy z wędkowania, albo jeżeli już znaleźliśmy się nad wodą, szukamy miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatru. Oczywiście w takim zacisznym łowisku wędkuje się znacznie przyjemniej i łatwiej, ale wybór tak dogodnego do wędkowania miejsca nie zawsze jest na tyle dobrym posunięciem, aby cieszyć się częstymi braniami i holami przyzwoitych ryb. Wietrznym warunkom można się jednak przeciwstawić, a wędkowanie w nich może być nie tylko skuteczne, ale i przyjemne. Trzeba tylko umiejętnie dostosować do nich metodę wędkowania.
Mój przyjaciel Jurek w takie dni nie rusza się nad wodę bez feedera i ciepłej kurtki z kapturem. Twierdzi, że patrzenie na wyginającą się szczytówkę wędziska jest nie mniej emocjonujące od obserwacji spławika, a przy tym można łowić w każdym atrakcyjnym miejscu, bez względu na to, jak silny wieje wiatr. Zaintrygowało mnie to i gdy pewnego dnia Jurek zaproponował wspólną wędkarską wyprawę, zgodziłem się.
Nad Wisłą byliśmy wczesnym popołudniem. Dzień był piękny, słoneczny, tylko z południowego wschodu zawiewał dość mocno chłodny wiatr. Jurek przygotował wędki i ubił w koszyczkach zanętowych przygotowaną zanętę wymieszaną z białymi robakami. Na haczyki nawlekliśmy po dwa białe robaki i jednego średniej wielkości czerwonego „gnojaka” (dżdżownica kompostowa) i zarzuciliśmy zestawy w nurt rzeki. Ustawiliśmy wędziska na skraju brzegu w stabilnych, wysokich, trójramiennych stojakach pod kątem 60–70 stopni względem lustra wody. Nawinęliśmy zbędny luz żyłki na kołowrotki – naprężając ją, i zaczęliśmy bacznie obserwować lekko przygięte, jaskrawe, dobrze widoczne na tle bladoniebieskiego nieba szczytówki.

Zobacz kolejny artykuł

Skokami nad dnem (1)

Ciepły zimowy poranek. Nad rzeką unosi się gęsta mgła. Na granicy głównego koryta stoi kilka …