Najnowsze informacje

ZNP przeciw reformie oświaty

W strajku, który odbył się 31 marca, wzięło udział 780 nauczycieli i pracowników płockich placówek oświatowych. Do protestu przyłączyła się także Niepubliczna Szkoła Podstawowa Cogito.
W ubiegłym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego podsumował nie tylko akcję strajkową – podał także liczbę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy oświaty. Związkowcy chcą, by pytanie brzmiało: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”.
Już pod koniec marca w całym kraju udało się zebrać ponad 600 tysięcy podpisów, a listy wciąż spływały. Płock i powiat płocki wypadły dobrze. Tylko Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał 7 tysięcy podpisów – 3 tysiące w Płocku i 4 tysiące w powiecie. Akcja referendalna ZNP spotkała się z dużym poparciem. Przyłączyły się do niej samorządy oraz partie polityczne. – Zabrakło przede wszystkimi rzetelnej debaty w sprawie reformy. Nie został wysłuchany głos nauczycieli, rodziców czy środowiska naukowego. To nie jest reforma oczekiwana przez nauczycieli, rodziców i cały świat nauki – mówi Ewa Kowalak, szefowa powiatowych struktur ZNP.
Posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gapińska zebrała 700 podpisów. – Ale to nie wszystko. Podpisy zbierali także członkowie płockich struktur PO – mówi. – Nie było problemów ze zbieraniem podpisów. Ludzie rozumieją powody protestu i chętnie wyrażali swoje poparcie.
Ponad 1,6 tys. podpisów zebrało Polskie Stronnictwo Ludowe. 1,1 tys. uzyskali członkowie. Nowoczesnej. 200 podpisów dołożyła natomiast Partia Razem, dla której była to pierwsza akcja w Płocku. – Do oficjalnego złożenia wszystkich podpisów zebranych w całym kraju dojdzie być może jeszcze przed świętami – mówi Elżbieta Gapińska.
Ewa Kowalaka zwraca uwagę, że ciężar przeprowadzenia reformy spada na samorządy, ale w ślad za tym nie idą środki finansowe. – Samorządy będą musiały wygenerować własne środki, a to nie jest łatwe. Subwencja oświatowa, która dotarła do samorządów, jest bardzo mała i nie pokrywa podstawowych założeń. Brak przemyślanych podstaw programowych i chaos nie wpłyną na poprawę sytuacji polskiej edukacji – twierdzi.
Reprezentujący organizację miejską PSL radny Michał Twardy uważa, że referendum powinno dojść do skutku. – Jednym ze sztandarowych haseł Prawa i Sprawiedliwości podczas kampanii wyborczej było zapewnienie, że jeśli Polacy będą chcieli przeprowadzenia referendów, to będą się one odbywać. Sama reforma jest zbyt szybka i niepotrzebna. Gimnazja działają od osiemnastu lat i mają osiągnięcia. Trzeba zachować to, co się sprawdziło. Oczywiście w każdej dziedzinie trzeba iść z duchem czasów, ale to, co teraz proponuje minister edukacji, to kompletna paranoja. W odczuciu PSL powinniśmy się skupić na tym, by budować, a nie demontować polską oświatę – mówi.
Wicestarosta powiatu płockiego Iwona Sierocka podkreśla, że podczas zbierania podpisów rodzice chcieli przede wszystkim poznać założenia reformy. – Rodzice boją się o edukację swoich dzieci – mówi Iwona Sierocka.
W strajku nauczycieli i pracowników oświaty w Płocku wzięło udział 27 placówek. Nie oznacza to, że w strajkujących szkołach do protestu przyłączyli się wszyscy nauczyciele. Według danych płockiego ZNP w strajku wzięło udział 780 nauczycieli i pracowników oświaty. Warto w tym miejscu dodać, że w Płocku jest około 2,5 tys. nauczycieli oraz około tysiąca pracowników administracji i obsługi. – W Płocku sieć szkół, która będzie funkcjonować po wdrożeniu reformy, została przygotowana dobrze. Skutki zmian będą mało odczuwalne. Zwolnień nauczycieli będzie najmniej – tłumaczy prezes płockiego ZNP Stanisław Nisztor.
W powiecie płockim na 80 prowadzonych przez starostwo powiatowe placówek oświatowych strajkowało 41.
To właśnie w powiecie może być najtrudniejsza sytuacja. Wygaszonych zostanie 9 samodzielnych gimnazjów. Może też być problem z pracą dla nauczycieli specjalistów, którzy będą musieli szukać pojedynczych godzin w różnych szkołach.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Trawniki dla dzieci

Już po raz trzeci została przeprowadzona w Płocku kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy …