Najnowsze informacje

„Wesele” w pociągu

Miłą niespodziankę mieli pasażerowie wieczornego pociągu Kolei Mazowieckich odjeżdżającego ze stacji Warszawa Wschodnia. Mogli posłuchać fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku. Akcja odbyła się w ramach Narodowego Czytania.
W ubiegłym roku Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali „Quo vadis”. Tym razem postanowili włączyć w akcję podróżnych. Aktorzy Hanna Chojnacka, Sylwia Krawiec, Henryk Jóźwiak, Jacek Mąka, Szymon Kołodziejczyk wsiedli na pokład Mazovii ubrani w kostiumy i stworzyli klimat podkrakowskich Bronowic. Dramat Wyspiańskiego czytali na trasie z Warszawy do Płocka. Przyłączyli się do nich: marszałek Adam Struzik, prezes zarządu KM Robert Stępień, dyrektor handlowy KM Dariusz Grajda oraz pasażerowie. – Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję – powiedział Adam Struzik. – Dzięki wspaniałej oprawie ze strony aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka mogliśmy przenieść się do czasów, w których powstało „Wesele” i przeżyć niepowtarzalną przygodę – podkreślił Robert Stępień, prezes zarządu KM.
Teatr im. Szaniawskiego nie pierwszy raz współpracuje z Kolejami Mazowieckimi. W ramach akcji „Koleją do Kultury” oferuje tańsze bilety na spektakle osobom podróżującym pociągami KM. Nietypowe miejsce Narodowego Czytania również przypadło do gustu zespołowi aktorskiemu. – Czy można sobie wyobrazić w podróży lepsze miejsce do czytania niż pociąg?… Chyba nie! Dziękujemy Kolejom Mazowieckim za inicjatywę wspólnego udziału w akcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku – komentuje Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Trawniki dla dzieci

Już po raz trzeci została przeprowadzona w Płocku kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy …