Najnowsze informacje

W Jagiellonce o Jagiellonach

Paweł Ratkowski z Publicznego Gimnazjum w Siecieniu zajął pierwsze miejsce w piątej edycji regionalnego konkursu historycznego Polska Jagiellonów. W walce o tytuł laureata pokonał ponad sześćdziesięciu rówieśników reprezentujących dziewiętnaście gimnazjów.
W tegorocznej edycji konkursu o tytuł laureata walczyło sześćdziesięciu dwóch uczniów z dziewiętnastu gimnazjów działających na terenie płockiej delegatury Kuratorium Oświaty. Do ścisłego finału przeszła ósemka gimnazjalistów. W ostatnim etapie finaliści odpowiadali na blisko trzydzieści pytań związanych z życiem i polityką władców z dynastii Jagiellonów. Największą liczbę punktów (38 na 44 możliwe) zdobył uczeń z Gimnazjum w Siecieniu Paweł Ratkowski. Tytuł laureata zdobyli także: Katarzyna Pachniewska z Gimnazjum nr 3 w Płocku i Michał Kędzierski z Gimnazjum nr 6. Ponadto jury przyznało wyróżnienia Krzysztofowi Borysławskiemu z Gimnazjum nr 6 i Michałowi Bączykowi z Gimnazjum nr 8.
Wśród startujących w konkursie uczniów klas drugich gimnazjów najlepszy okazał się Arkadiusz Dalanek z Gimnazjum nr 8. Drugie miejsce zajęła Monika Szpanowska z tej samej szkoły. Wyróżnienie przyznano Katarzynie Dziekan z Gimnazjum w Drobinie. – Podsumowując tegoroczną edycję chcę zwrócić uwagę na to, że z roku na rok nie tylko przybywa nam uczestników, którzy chcą zmierzyć się z wiedzą historyczną z tego okresu. Równie ważne jest to, że uczniowie są coraz lepiej przygotowani do rywalizacji o punkty i tytuł laureata, co nas jako organizatorów bardzo cieszy. Do dyplomów i nagród dołączamy słowa uznania, które kierujemy i do uczniów i do ich opiekunów, którzy przygotowują młodzież do konkursu – powiedział Marek Mroczkowski, nauczyciel historii w LO im. Wł. Jagiełły i prezes Między-
szkolnego Klubu Europejskiego w Płocku.
Konkursowi towarzyszyła wystawa ze zbiorów Biblioteki Zielińskich „Polska Jagiellonów”. Goście i uczestnicy mogli oglądać również wystawę „Jagiellonowie w filatelistyce” ze zbiorów Karola Krawca.
Organizatorem konkursu jest Międzyszkolny Klub Europejski, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły, I Prywatne LO im. Marceliny Rościszewskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Biblioteka im. Zielińskich, płocki oddział Polskiego Związku Filatelistów, Poczta Polska.  
rad

Zobacz kolejny artykuł

Mazowiecka policja szuka chętnych do służby

Jeżeli masz co najmniej średnie wykształcenie, jesteś wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, nie zgadzasz się …