Najnowsze informacje

Urząd pracy tylko dla płocczan

W ubiegłym tygodniu płoccy radni zdecydowali o utworzeniu Miejskiego Urzędu Pracy. Placówka będzie miała swoją siedzibę w dawnym budynku Petrobudowy przy 3 Maja 16.
Wątpliwości związane z utworzeniem urzędu pracy tylko dla bezrobotnych mieszkańców Płocka mieli radni Platformy Obywatelskiej. Według nich wystarczy obecnie funkcjonujący Powiatowy Urząd Pracy, który obsługuje płocczan i mieszkańców powiatu. Natomiast pieniądze, które pochłonie funkcjonowanie MUP lepiej przeznaczyć na tworzenie infrastruktury w Płockim Parku Przemysłowo – Technologicznym.
Miejski Urząd Pracy ma ściślej współpracować z jednostkami samorządowymi, takimi jak MOPS oraz wpływać na dostosowanie kierunków kształcenia w płockich szkołach do potrzeb rynku pracy. Funkcjonowanie urzędu ma także ułatwić pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej. Jednak głównymi zadaniami będzie aktywizowanie bezrobotnych płocczan do podejmowania własnej działalności gospodarczej i organizowanie kursów, pozwalających na dostosowanie umiejętności zawodowych do potrzeb rynku pracy. Istotne jest również to, że bezrobotni zarejestrowani w MUP będą otrzymywali zasiłek jedynie przez pół roku. Wynika to z obowiązujących przepisów.
Koszt przystosowania budynku przy 3 Maja 16 to 400 tysięcy złotych. Jednak w obiekcie oprócz MUP swoje siedziby w przyszłości będzie miała delegatura Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Komisji Wyborczej. Będą także powierzchnie do wynajęcia pod cele komercyjne.
W Miejskim Urzędzie Pracy będzie pracowało 50 osób. Połowa z nich przejdzie z Powiatowego Urzędu Pracy. Co miesiąc na funkcjonowanie instytucji miasto będzie przeznaczało z budżetu 2,2 mln zł. Obecnie do funkcjonowania PUP płoccy podatnicy dopłacają miesięcznie 1,4 mln zł.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Płocki zakład karny zmienia właściciela

Na początku tego roku nastąpiła zmiana podległości Zakładu Karnego w Płocku. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro …