Najnowsze informacje

Ruszają unijne programy

W powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powoli rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie środków z działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Biura organizują szkolenia dla wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z unijnych funduszy. W Płocku podobne szkolenie odbyło się 29 października br. w siedzibie MODR przy ul. Zglenickiego.
Jolanta Lipska – p.o. kierownika płockiego Biura Powiatowego ARiMR zapewnia, że szkolenia będą kontynuowane, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. W to wątpić raczej nie należy, ponieważ na wsi widać głód unijnych pieniędzy. Na pierwszym zjawiło się około 100 rolników i przedstawicieli gmin.
Rolnicy chcą korzystać z pieniędzy, więc chcą się szkolić: – Istnieje ogromna potrzeba tego typu szkoleń – opiniuje Wojciech Banaszczak, kierownik płockiego oddziału MODR. – Niestety, o ile wiadomości merytoryczne, przesyłane na podstawie projektów rozporządzeń, trafiają do nas w odpowiednim czasie, o tyle informacje techniczne docierają z dużym opóźnieniem. Z tego powodu spotkanie z rolnikami zorganizowaliśmy wtedy, gdy Agencja już ogłosiła nabór wniosków na działanie pod nazwą „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
W płockim MODR-ze seria szkoleń prowadzona jest od początku roku. Te najważniejsze dotyczą tzw. zasady wzajemnej zgodności (cross complain). Będą je musieli mieć ukończone rolnicy, którzy chcą korzystać z dopłat bezpośrednich po 2008 r. Czterodniowe szkolenie obejmuje trzy dni teorii i jeden praktyki, jest więc dość czasochłonne. W. Banaszczak dodaje, że szkolenia stacjonarne nie są jedyną formą pomocy rolnikom. W każdej gminie jest doradca rolny, który informuje rolników o unijnych programach i jest w stanie udzielić wskazówek, w jaki sposób się o nie ubiegać.
Kolejne szkolenia rolnikom z pewnością się przydadzą. Na „Modernizację gospodarstw rolnych” w ramach PROW 2007-2013 ma być przeznaczone około 1 mln 800 tys. euro. ARiMR będzie w stanie zrealizować około 20 tys. wniosków.
Poza tym być może jeszcze w listopadzie uruchomione zostaną dwa kolejne programy, z utęsknieniem wyczekiwane przez rolników, którzy dopiero chcą przejąć gospodarstwo i jeszcze nie korzystali z dopłat bezpośrednich. Już w poprzedniej edycji „młody rolnik” cieszył się ogromnym wzięciem. Nic dziwnego – jednorazowa dotacja wynosi 50 tys. zł. Pieniądze te mają zatrzymać na wsi jak największą liczbę młodych i wykształconych rolników.
W pierwszej kolejności ma być prowadzony nabór tych, którzy stali się właścicielami gospodarstw w 2006 r. Poza tym jednym z warunków jest powierzchnia przejętego gospodarstwa – musi być powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej, chyba że jest przejęte od rodziców i w całości. Drugi z długo oczekiwanych programów dotyczy różnicowania działalności rolniczej. Już teraz w powiatowych biurach Agencji pyta o niego wielu rolników, którzy chcieliby coś zmienić w gospodarstwie.  
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Mazowiecka policja szuka chętnych do służby

Jeżeli masz co najmniej średnie wykształcenie, jesteś wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, nie zgadzasz się …