Najnowsze informacje
anal pump

Prawie 4 mln na drogi

Mowa o kwocie wielokrotnie wyższej od tej, jaką na drogi mógł Zarząd Dróg Powiatowych w Płocku wyasygnować w roku ubiegłym. Poza środkami z własnego budżetu, w 2007 roku 1 mln zł na modernizacje dróg powiat dostał z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Drogowej, 70 tys. zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i 1 mln 176 tys. zł z partycypacji gmin. Za te pieniądze do końca roku w powiecie zmodernizowanych zostanie prawie 11 km dróg.
Powiat płocki znalazł się w tej dobrej sytuacji, że mógł liczyć na wspomniany 1 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego. To swoisty ewenement, że sejmik województwa podjął decyzję o wspieraniu infrastruktury drogowej. Bogumił Sobieski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku zapewnia, że powiat stara się o każdą kwotę, bo każda jest potrzebna: – Na bazie pierwszego dodatkowego 1 mln zł, co było na początku roku znacznym zastrzykiem gotówki, zaczęliśmy się starać o dodatkowe pieniądze na mocy umów z gminami. Wspólnie wybieraliśmy takie zadania, które na drogach powiatowych są dla gmin ważne. W kosztach modernizacji dróg powiatowych zdecydowało się uczestniczyć pięć gmin. W ten sposób uzyskaliśmy kolejny 1 mln 176 tys. zł. Biorąc pod uwagę środki własne i pozyskane w tym roku wydamy na roboty inwestycyjne 3 mln 900 tys. zł. To dużo więcej niż w roku ubiegłym – zapewnia B. Sobieski. Wziąwszy pod uwagę fakt, że w tym roku powiat nie mógł skorzystać ze środków unijnych (działań na lata 2007-2013 jeszcze nie rozpoczęto), pozyskane 3 mln 900 tys. zł wydają się być kwotą niebagatelną.
Niździn – Gałki – Chylin
Prace drogowe w powiecie płockim realizowano na jedenastu odcinkach, łącznie przebudowanych zostanie 10,9 km. Wyremontowane bądź przebudowane zostały odcinki najbardziej priorytetowe. Wśród nich za 968 tys. zł aż 2,47 km drogi Niździn-Gałki-Chylin (gm. Mała Wieś. Różnica jest diametralna, ponieważ drogę gruntową zamieniono tam na szosę. W tej samej gminie prowadzone są roboty na odcinku Dzierżanowo-Słomin, gdzie wylany zostanie nowy asfalt (w ubiegłym roku zrobiono tam przebudowę na długości 600 m). Zakończono już przebudowę ul. Chopina w Staroźrebach na długości 1 km w kierunku Sędka.
Wciąż prowadzone są roboty w Słupnie na ul. Miszewskiej, gdzie na długości 812 m do już wykonanego chodnika wykonana zostanie nowa nawierzchnia. Remonty prowadzone są jeszcze na drodze Rogozino-Blichowo-Bulkowo. W ubiegłym roku za pieniądze z Unii częściowo wykonano tam pierwszy odcinek do Blichowa, w tym roku ułożona zostanie nowa warstwa ścieralna na odcinku z Blichowa do Bulkowa.
Nową, poszerzoną do 5 m nawierzchnię bitumiczną od tego roku będzie mieć także dość długi odcinek 1,200 km na drodze Bodzanów-Leksyn. Z kolei w gminie Brudzeń na drodze Parzeń-Kamionki zakończono przebudowę 1,27 km. W samym Brudzeniu (przy drodze na Dobrzyń) przybędzie prawie 1 km nowej nawierzchni.
Ku satysfakcji ZDP w tym roku udało się zmodernizować kolejne 1,17 km na nadwiślańskiej drodze Podgórze-Rakowo w gminie Wyszogród – za 600 tys. zł. Prace o mniejszym zakresie wykonane zostały w Koszelewie w gminie Gąbin – do wykonanego wzdłuż miejscowości chodnika dołączono odcinek nowej jezdni o długości 460 m. Ponadto jeszcze w tym roku przebudowane zostanie 300 m na drodze Gąbin-Strzemeszno. Bogumił Sobieski zapewnia, że najważniejsze prace miały już odbiór techniczny, teraz pora czekać na zwrot środków z programów.
Niestety, z roku na rok coraz trudniej o wykonawców robót drogowych. ZDP najczęściej powierza te inwestycje przedsiębiorstwom spoza Płocka – z Lipna, Sochaczewa czy Glinojecka, ponieważ miejscowi żądają więcej. Poza tym płockie przedsiębiorstwa drogowe ostatnio były głównie zaangażowane w budowę dróg dojazdowych do nowego mostu. Osobny problem stanowi brak mocy przerobowych: wielkie przedsiębiorstwa drogowe oferują inżynierom tak wysokie zarobki, że ci bez zastanowienia wybierają lepiej opłacaną pracę za granicą.  
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Dachowanie samochodu w Bończy

W sobotę, 4 listopada około godziny 8.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia w miejscowości Bończa na …