Najnowsze informacje

Ostatni miesiąc konkursu

Justyna Charzyńska z II klasy Gimnazjum w Brudzeniu przesłała nam raport ze swoich dokonań. To fantastyczny pamiętnik, pokazujący dzień po dniu jej spotkania z ptakami. – Halina Pietrusiewicz napisała kiedyś piękny wiersz „Nakarm ptaki”. Wierzę w to, że poetka, tak jak ja, kocha ptaki i dlatego powstał ten utwór. Nie posiadam takich zdolności poetyckich, więc dbam o ptaki i zwierzęta nie słowem a czynem – pisze dziewczynka, jednak i w jej opisach nie brakuje poetyckich opisów.

Jednego dnia zaobserwowała, że na każdej ze sztachet przydomowego płotu siedział ptak. Wyglądały jak wojsko pełniące wartę honorową. A jest przy czym. Wypełniony ptasimi smakołykami karmnik Justyny to często jedyne miejsce pewnego posiłku, zwłaszcza że w styczniu mrozy były bardzo dokuczliwe.
– Nie dość, że szczypie duży mróz, to do tego spadł śnieg. U nas jak zwykle zawiało drogi i nie można się było wydostać żadnym samochodem. Do przystanku, z którego odjeżdża mój szkolny autobus, mam prawie 3 km. Czasami mam dość, ale myślę, że skoro takie małe stworzonka dają sobie radę i nie narzekają, to ja też potrafię przetrwać te kilka zimowych dni – relacjonuje dziewczynka.
Nie brakuje jej pomysłów, jak urozmaicić ptasią stołówkę. Brat Justyny kupuje kokosy. Po odpowiednim oprawieniu wkłada je do akwarium, w którym hoduje rybki. – Wpadałam na pomysł, żeby przekroić kokosa i żeby ptaszki wydziobały biały środek. Bogatki i modraszki błyskawicznie szybko wyczyściły kokos z wiórków – mówi Justyna, która nie tylko dokarmia ptaki, ale też pogłębia swoją wiedzę o nich, czytając książki ornitologa – Andrzeja Kruszewicza. Opisała nam trznadle, które zaglądają do jej karmnika, a przy okazji ich poznane niedawno zwyczaje. Jednak nie tylko ten gatunek przylatuje w gościnę. Pojawiają się również sikorki, rudziki, wróble i modraszki, które lubią wszczynać awantury i odpędzać od słoniny bogatki.
Także klasa „Zero”, ucząca się w Szkole Podstawowej w Leszczynie Szlacheckim oprócz systematycznego prowadzenia ptasiej stołówki stara się również lepiej poznać skrzydlatych przyjaciół. Uczniowie stworzyli album o ptakach, ale nie tylko tych, które można spotkać za oknem. Bardzo spodobały się im również ptaki egzotyczne.
Pod okiem wychowawczyni – Anny Bratkowskiej dzieci systematycznie uzupełniają również klasową tabelę, zaznaczając jakie gatunki ptaków odwiedziły przyszkolny karmnik. W tym miesiącu pojawił się nowy gość – grubodziób!
Z kolei uczniowie klasy III z podstawówki w Leszczynie, oprócz tradycyjnego uzupełniania pokarmu, na zajęciach plastycznych wykonywali rysunki, przedstawiające ptaki, na matematyce przeliczali kilogramy ziarna, potrzebne do nakarmienia ptaków przez całą zimę, a na języku polskim pisali opowiadanie na temat „Jakim jestem przyjacielem ptaków”.
Pracowicie spędziły też luty „Ekoludki” z Koła ekologicznego, czyli drugoklasiści z Pacyny. Wraz z opiekunem – Jolantą Fabianowską w dalszym ciągu wydają gazetkę „Co słychać w ptasiej stołówce”, wystawiają szkolne przedstawienia i zachęcają kolegów do dokarmiania zimą ptaków. Kinga, Angelika, Agnieszka, Arek, Adrian i Dawid przez kilka dni pełnili dyżury przy karmniku. Po dosypaniu ziaren zauważyli, że najszybciej w karmniku meldują się wróble, które zlatują się gromadami. Dopiero potem na stołówce nieśmiało pojawiają się sikorki. W podstawówce w Pacynie udało się również zorganizować spotkanie z leśniczym, który fachowo podpowiedział, jak obserwować ptaki i jak je rozróżniać. – Jesteśmy przekonani, że ten, kto zacznie interesować się ptakami, nigdy nie straci do nich sympatii, a ich obserwowanie zawsze będzie dawało mu przyjemność – zapewniają dzieciaki z Pacyny.
Zadania na marzec!
Został już tylko miesiąc do końca naszej akcji. Konkurs trwa do 31 marca 2009 roku. Czekamy na kolejne raporty przesłane na adres redakcji („Tygodnik Płocki”, ul. Stary Rynek 27, 09-400 Płock, z dopiskiem „Zostań przyjacielem ptaków”.)
Program edukacji przyrodniczej „Zostań przyjacielem ptaków” organizuje pięć redakcji z Porozumienia Tygodników Mazowieckich. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.tygodnik.siedlecki.pl. Do wygrania są nagrody, ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do tej pory laureaci otrzymali lornetki, aparaty cyfrowe, przewodniki i albumy oraz płyty CD z nagranymi głosami ptaków.     BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Trawniki dla dzieci

Już po raz trzeci została przeprowadzona w Płocku kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy …