Najnowsze informacje
anal pump

Mikołajki na szachownicy

W świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Sierpcu spotkali się amatorzy królewskiej gry, aby wziąć udział w Mikołajkowym Turnieju Szachowym. Impreza odbywa się co roku, a organizowana jest przez TKKF Kubuś Sierpc i Mazowieckie TKKF w Warszawie. Turniej był otwarty, mogli w nim wystartować wszyscy chętni.
Nawet ci, którzy nie potrafią grać w szachy, wiedzą, że to królewska gra, wymagająca umiejętności strategicznego myślenia, w której o zwycięstwie nie decyduje przypadek czy los szczęścia, ale wiedza. – Cieszę się, że stale powiększa nam się grono osób, które uczestniczą w turniejach szachowych – rozpoczął imprezę prezes Ogniska Jakub Grodzicki. – Cieszy także fakt, że coraz więcej dziewcząt i kobiet pokazuje się podczas zawodów.
Turniej został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych, osobno klasyfikowane były kobiety. Grali także najmłodsi, tym razem nie na czas, a to dlatego, że organizatorzy nie chcieli peszyć dzieci. Większość z nich nigdy nie grała na czas, z zegarami szachowymi. To sprawiło, że wszyscy wystąpili bez kompleksów, a bez-apelacyjnym zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych został Przemysław Cyl z SP nr 3 Sierpc. 11-letni Przemek zagrał również w kategorii otwartej i zajął tam 12 miejsce. Świetnie zaprezentowała się 10-letnia Joanna Czarnomorska z SP Ligowo, która wygrała wszystkie swoje partie.
Wśród gimnazjalistów poziom był bardziej wyrównany. Zawodnicy grali systemem szwajcarskim, 6 rund po 10 minut dla każdego szachisty. Nie było zdecydowanego faworyta. Po 5 rundzie prowadził Mateusz Popławski z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, ale przegrana w 6 rundzie sprawiła, że zajął dopiero III miejsce. Zwyciężył Tomasz Korzeniowski z Gimnazjum w Gozdowie, a II miejsce wywalczył Maciej Trębiński z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. Znakomicie spisała się gimnazjalistka z Mochowa, Małgorzata Rosikiewicz, która grała razem z chłopcami i zajęła IV miejsce w klasyfikacji ogólnej. Została także wyróżniona jako najlepsza szachistka w tej kategorii.
W kategorii open wystartowało 22 szachistów z Płocka, Gostynina, Białej, Łukoszyna, Bulkowa, Lelic, Ligowa i Sierpca. Pięciu z nich miało ranking powyżej 2000, najwyższy – 2112 należał do Pawła Flaka z Płocka, który oczywiście był faworytem turnieju.
Tu również zawodnicy grali systemem szwajcarskim, w którym pary skojarzono na początku rozgrywek, według posiadanego rankingu, a później według uzyskiwanych wyników. Każdy z szachistów miał 15 min. na rozegranie partii. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężył Paweł Flak, zdobywca 6 pkt., który nie przegrał żadnej partii, ale dwie zremisował. Na II miejscu znalazł się Mariusz Kamiński, a na III Dariusz Witkowski, obaj z Płocka.
W gronie pań na podium stanęły: Agnieszka Siecińska, Monika Siecińska (obie z Karlewa) i Anna Matuszewska z Sierpca. Najlepsi we wszystkich kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Wszyscy zostali obdarowani napojami i słodyczami, wszak było do Mikołajowe spotkanie.
Przyznane zostały także nagrody indywidualne. Najstarszym zawodnikiem turnieju okazał się 68-letni Jan Dziekański z Lelic. Ponieważ w dniu organizowania turnieju, rocznicę 30-lecia pełnienia funkcji prezesa Ogniska Kubuś obchodził Jakub Grodzicki, postanowił on uhonorować pucharem najlepszego szachistę z Sierpca. Nagrodę otrzymał Stanisław Groblewski, reprezentujący Ognisko.
Jol

Rektor PWSZ w Płocku stawia ultimatum

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku prof. Maciej Słodki poprosił prorektorów uczelni o rezygnację …