Najnowsze informacje

Mamy już 435 paczek!

A jednak nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą udane, także w 435 domach, w których się na to nie zanosiło. A wszystko dzięki zbiórkom żywności prowadzonym w płockich sklepach przez wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża. – W samym hipermarkecie Auchan zaledwie w ciągu dwóch dni udało nam się zebrać 2244 sztuk różnego rodzaju artykułów spożywczych z długimi terminami przydatności. Obok cukru, makaronu, konserw czy mąki znalazły się też słodycze – mówi Janina Kamińska, specjalista z Biura Zarządu Rejonowego PCK w Płocku.
Zbiórki prowadzone były w wielu sklepach już od listopada. Oznakowane kosze, do których można było wrzucać produkty, stanęły nie tylko w Auchan, ale też w sklepach Polo Market i PSS „Zgoda”. Wolontariusze z Zespołu Szkół w Starych Proboszczewicach, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie zachęcali do udziału w akcji. Wręczali przy wejściu do sklepów ulotki informujące o prowadzonej zbiórce. Decyzję, czy coś wrzucić do koszy i pomóc innym, każdy klient podejmował sam. – Spotkaliśmy się z ogromną przychylnością. Cieszymy się ze wszystkich datków, zarówno tych mniejszych jak i większych. Rzadko kto udawał, że nie widzi naszych koszy – dowiadujemy się w Biurze Zarządu.
W zeszłym tygodniu udało się przygotować z zebranych darów 135 bogatych paczek. Znalazły się w nich makarony, ryże, cukry, ptasie mleczka, batony. Zwiększą one ogólną pulę Czerwonokrzyskiej Gwiazdki, w której już zagwarantowanych jest 300 paczek dla biednych rodzin, z czego 200 paczek finansuje Urząd Miasta Płocka, a 100 PCK. Paczek będzie pewnie więcej, bo dochodzą jeszcze dary z ostatniej zbiórki ze sklepów PSS „Zgoda”.
– Rozesłaliśmy pisma do szkół z Płocka i powiatu płockiego z prośbą, by do 5 grudnia pedagodzy szkolni wytypowali dzieci, do których świąteczne paczki powinny trafić. Jeśli dana szkoła nie odpowie na nasz apel, paczki przejdą do następnej placówki. Zapotrzebowanie jest ogromne – zaznacza Janina Kamińska.
W ramach prowadzonej akcji wypada średnio 15 paczek na jedną szkołę. Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że niestety z roku na rok przybywa rodzin potrzebujących wsparcia. Sposobu na to, by pomóc wszystkim, jeszcze nie ma. Ale są chęci i akcje, takie jak Czerwonokrzyska Gwiazdka, które warto wspierać. Wspólnymi siłami, wrzucając pojedyncze produkty do koszy PCK w sklepach, udało się przecież sprawić, by święta były choć trochę lepsze w ponad 400 rodzinach.
– Forma tego typu zbiórek sprawdza się od lat. Każdego roku jesteśmy zadowoleni z efektów, bo wciąż udaje się zorganizować paczki dla dzieci – tłumaczy Barbara Żółtowska, dyrektor Biura Zarządu Rejonowego PCK w Płocku.
Uroczystość wręczenia paczek przewidziana jest na piątek 14 grudnia w NovymKinie „Przedwiośnie”. Dodatkowo dzieci spotkają się na seansie filmowym. Przygotowany będzie dla nich słodki poczęstunek
Dodajmy, że poza zbiórką w sklepach artykułów spożywczych można do siedziby PCK przy ul. Misjonarskiej 22 przynieść zabawki oraz ubranka dla dzieci, mogą być także używane, w dobrym stanie. Wciąż jest na nie duże zapotrzebowanie osób, które systematycznie korzystają ze wsparcia PCK.     BeeS
fot. Archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Są dwie oferty na przebudowę „Dołka”

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej opublikował informację z otwarcia ofert na „Modernizację kompleksu lokali użytkowych przy …