Najnowsze informacje

Kaplica Królewska jak nowa

Kaplica Królewska w płockiej katedrze nabrała nowego blasku. Zakończone prace konserwatorskie przywróciły miejscu, gdzie spoczywają władcy Polski, dawną świetność. Teraz Kaplica czeka na turystów. A jak mówi proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski, jest to największa nekropolia Piastów w naszym kraju.
W Kaplicy Królewskiej jest sarkofag, w którym spoczywają szczątki średniowiecznych władców Polski Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Podczas spotkania z dziennikarzami ks. Stefan Cegłowski opowiadał o pracach związanych z odnowieniem Kaplicy. – A ich zakres był naprawdę bardzo duży. Dotychczas Kaplica była remontowana, ale doraźnie. Teraz prace były znacznie poważniejsze – mówił proboszcz płockiej katedry.
Dodał, że przymiarki do remontu Kaplicy rozpoczęły się w 2016 r. Wtedy powstała dokumentacja i kosztorys renowacji. – Okazało się, że kwota w kosztorysie jest na tyle wysoka, iż siłami tylko parafii nie udałoby się przeprowadzić renowacji albo trwałaby ona 10 lat. I wtedy pojawił się PERN, który został strategicznym sponsorem prac. Dzięki PERN mogliśmy rozpocząć renowację i szczęśliwie ją zakończyć. Bardzo za to dziękuję – mówił ks. Stefan Cegłowski.
Pracom konserwatorskim poddano m.in. polichromie w Kaplicy. Jak mówił proboszcz katedry, była to konieczność, bowiem w niektórych miejscach do wysokości półtora metra od podłogi, polichromii praktycznie nie było. Odnowiony został także sarkofag. Zyskał nowe narożniki, litery i insygnia królewskie. W trakcie prac została odnowiona także posadzka, uzupełniono ubytki w murze, Kaplica zyskała nową instalację elektryczną, a pod oknami powstały instalacje do odprowadzania wilgoci. Nowe życie zyskała także neorenesansowa krata kuta w żelazie, wykonana w 1913 r. według projektu Stefana Szyllera.
Odnowiony został także znajdujący się w Kaplicy ołtarz z portretem królewicza, św. Kazimierza Jagiellończyka pędzla Władysława Drapiewskiego, a także późnorenesansowe epitafium humanisty, prałata Pawła Głogowskiego.
Ks. Stefan Cegłowski poinformował, że podczas prac konserwatorskich nie był otwierany grobowiec. – Ale biskup płocki powołał komisję, która ma wyłonić zakład, który zajmie się zbadaniem DNA szczątków znajdujących się w Kaplicy – dodał. Marcin Kozarzewski, szef firmy Monument Service, która wykonywała remont, zaznaczył, że podczas prac było przeprowadzone rozpoznanie archeologiczne i architektoniczne.
W odnowionej Kaplicy Królewskiej czeka na turystów niespodzianka. To 12-minutowy program światło i dźwięk, podczas którego głos aktora, Wiktora Zborowskiego oprowadza turystów po najważniejszych zabytkach Kaplicy. Zwiedzanie Kaplicy jest możliwe o pełnych godzinach, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–15.00, a w niedzielę w godz. 14.00–17.00. Aby wejść do Kaplicy, trzeba zgłosić się do obsługi katedry. Minimalna grupa to pięć osób, maksymalna to ok. 20.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Płocki zakład karny zmienia właściciela

Na początku tego roku nastąpiła zmiana podległości Zakładu Karnego w Płocku. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro …