fot. J. Danieluk

Internet w autobusach Komunikacji Miejskiej

Od 2 lutego pasażerowie autobusów Komunikacji Miejskiej w Płocku mogą bezpłatnie korzystać z otwartej sieci internetowej. Hotspoty zostały uruchomione w 10 autobusach kursujących po najpopularniejszych liniach.
Z Internetu mogą korzystać pasażerowie korzystający ze smartfonów, tabletów, ale także laptopów. Wdrożenie sieci wi-fi w autobusach KM to wynik współpracy partnerskiej pomiędzy Komunikacją Miejską Płock oraz Galerią Wisła. Jej celem jest podniesienie komfortu podróży mieszkańców poprzez zapewnienie im darmowego dostępu do bezprzewodowego Internetu.
– Aby skorzystać z bezpłatnej sieci wi-fi wystarczy znaleźć wśród proponowanych sieci tę o nazwie KM Płock, zaakceptować regulamin i już można korzystać z Internetu – informuje Magdalena Michalska, Marketing Manager Galerii Wisła – Płock, dzięki Galerii Wisła, jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w których autobusy Komunikacji Miejskiej zostały wyposażone w hotspoty. Do tej pory na taki krok decydowały się przede wszystkim miasta wojewódzkie, jak Warszawa, Łódź czy Białystok. Każdy z autobusów jest wyraźnie oznakowany, tak aby już przy wejściu pasażer wiedział o możliwości korzystania z wi-fi.
Obecnie usługa funkcjonuje w 10 autobusach KM Płock. Dla wygody podróżujących wszystkie pojazdy z wi-fi zostały oznakowane specjalnymi naklejkami, które znajdują się na bocznych szybach oraz drzwiach. Logowanie do sieci odbywa się za pomocą adresu e-mail lub konta na portalu społecznościowym, jest więc intuicyjne i zajmuje bardzo mało czasu. – Ułatwia nam to komunikację z pasażerami, dając im jednocześnie możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu, co podnosi ich komfort jazdy. Dzięki usłudze możemy również zapytać pasażerów o poziom zadowolenia z funkcjonowania komunikacji miejskiej lub o dowolne inne kwestie – mówi Janusz Majchrzak, prezes Komunikacji Miejskiej.
W płockich autobusach wykorzystana została technologia firmy Social WiFi, która zapewnia specjalnie przystosowaną do pojazdów infrastrukturę sieciową, uruchamiającą się w momencie włączenia silnika. To rozwiązanie pozwala również obu partnerom na kontakt z pasażerami za pomocą rozbudowanego systemu powiadomień oraz możliwości wyświetlania treści multimedialnych.
Social WiFi pozwala natychmiastowo wyświetlać podróżnym na ekranach telefonów informacje o wydarzeniach, ale także o zmianach rozkładów jazdy czy o stanie jakości powietrza w Płocku.
– Płock jest pierwszym miastem w Polsce, które wykorzystuje inteligentne wi-fi w komunikacji miejskiej, co nas niezmiernie cieszy. Ciągle rozwijamy usługi wi-fi marketingu skierowane do transportu publicznego – mówi Artur Racicki, prezes zarządu Social WiFi.
Firma Social WiFi powstała pięć lat temu w Warszawie. Dziś jej systemy są wykorzystywane w 25 krajach, między innymi w Niemczech, Australii, USA, Kanadzie, Irlandii i Arabii Saudyjskiej. – Zapewniamy sieć bezprzewodowego Internetu w obiektach sportowych, hotelach, restauracjach, placówkach ochrony zdrowia. Bardzo mało usług świadczymy na rzecz instytucji samorządowych – dodaje Artur Racicki.
Sponsorowany przez Galerię Wisła program udostępniania bezpłatnych hotspotów w płockich autobusach potrwa co najmniej do 31 stycznia 2018 roku.
– Przez ten rok będziemy się przyglądać, jak usługa jest wykorzystywana przez pasażerów i podejmiemy ewentualne decyzje o dalszej współpracy – dodaje Magdalena Michalska. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Mazowiecka policja szuka chętnych do służby

Jeżeli masz co najmniej średnie wykształcenie, jesteś wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, nie zgadzasz się …

3 komentarze

  1. Nie wiedziałem, ale tak czy owak przetestuję, bo niby czemu mieliby mi się włamywać do telefony…. nic tam nie mam takiego.

  2. @Madej co ty gadasz? Publiczne wifi to wylęgarnia ataków hakerskich i kradzieży danych. Ja tam zostaję przy aero2. Tam się nie będę bał o moje dane przynajmniej

  3. Dobrzeee, tak trzymać bo do tej pory darmowy net był tylko w Areo 2, teraz autobusy, a jutro cały świat! :)