Najnowsze informacje

Autokary do kontroli

Na Mazowszu rozpoczęły się ferie zimowe. Potrwają do 26 lutego. Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że można się spodziewać w tym czasie wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek. Dla policjantów będzie to czas wytężonej pracy – kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza autokarów przewożących dzieci, ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami.
Do tego, by podróż dziecka autobusem była bezpieczna, w znacznym stopniu mogą się przyczynić rodzice i opiekunowie. Policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować. Warto sprawdzić dokładnie przewoźnika: od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii.
Już od kilku lat rodzice bez wahania proszą policjantów i funkcjonariuszy inspekcji transportu drogowego o kontrole pojazdów. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty. Należy też wezwać policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.
Aby sprawdzić autokar, należy 1–2 dni przed wyjazdem skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w Płocku: tel. 24 266 13 20 i umówić miejsce i czas kontroli autokaru. W Płocku zostały wyznaczone 2 miejsca do takich kontroli: parking przy ogrodzie zoologicznym w Płocku oraz parking przy ORLEN Arenie.
Sierpeccy policjanci także zachęcają rodziców do kontaktu w sprawie kontroli autokarów. Rodzice zainteresowani przeprowadzeniem kontroli autobusów mogą zgłaszać się pod numery telefonu: 24 275 92 52, 24 275 92 55 lub nr 997, najlepiej z dwudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem.
Aby sprawdzić autokar w Gostyninie, należy przed wyjazdem skontaktować się z dyżurnym KPP w Gostyninie dzwoniąc pod nr 997 lub 24 235 02 22. Miejscami wyznaczonymi do kontroli autokarów będą: parking przy Centrum Kultury w Gostyninie, ul. 18 Stycznia oraz parking przy dworcu PKS w Gostyninie przy ul. Zamkowej.
Policjanci przypominają również o sprawdzeniu stanu technicznego samochodów osobowych przed wyjazdem na zimowy wypoczynek. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Trawniki dla dzieci

Już po raz trzeci została przeprowadzona w Płocku kampania społeczna „Trawniki dla dzieci – kupy …