Najnowsze informacje
anal pump

68% Kaczyńskiego w regionie

Lech Kaczyński został zdecydowanym zwycięzcą wyborów prezydenckich na Mazowszu Płockim (powiaty: płocki grodzki, płocki ziemski, gostyniński, sierpecki). Zgromadził 68,12% głosów wszystkich biorących udział w głosowaniu. Najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano w Płocku (54%), najniższą – w powiecie płockim ziemskim (41,19%). W powiecie gostynińskim do urn wyborczych udało się 43,76% uprawnionych do głosowania, a powiecie sierpeckim – 42,84%.Warto porównać wyniki z naszych powiatów z wynikami w kraju i w województwie mazowieckim. W całym województwie frekwencja była powyżej średniej i wyniosła 55,42%. Wyborcy poparli kandydatów w odpowiednich proporcjach: Kaczyńskiego – 57,57%, Tuska – 42,43%. Stopień poparcia dla Kaczyńskiego w województwie mazowieckim był więc wyższy od średniej krajowej (przypomnijmy: 54,47% Kaczyńskiego do 45,53% Tuska.
W samym mieście Płocku Kaczyński wygrał z Tuskiem w stosunku 54,11% do 45,89%. Największym poparciem cieszył się prezydent elekt w dzielnicach lewobrzeżnego Płocka, średnim krajowym w centrum Płocka, stosunkowo mniejszym w niektórych komisjach Podolszyc i Zielonego Jaru, gdzie wygrywał Donald Tusk.
W powiecie płockim ziemskim Kaczyński otrzymał 75,28% poparcia, a Tusk 24,72%. Frekwencja była niska i wyniosła 41,19%. Najbardziej Lecha Kaczyńskiego popierano w gminie Bulkowo – 87,29% oraz gminie Słubice – 82,56%, natomiast Tusk stosunkowo największe poparcie uzyskał w najbogatszej gminie powiatu – Słupnie, gdzie głosowało na niego 37,19% oraz w gminie Nowy Duninów – 32,6%.
W powiecie gostynińskim przy frekwencji 43,76% podział głosów rozłożył się następująco: Kaczyński 71,33% – Tusk 28,67%. Największym poparciem cieszył się Kaczyński w rodzinnej gminie premiera Waldemara Pawlaka – Pacynie, gdzie uzyskał 84,32%, stosunkowo najmniejszym w samym mieście Gostynin, gdzie Donalda Tuska zwyciężył w stosunku głosów 61,01% do 38,99%.
W powiecie sierpeckim przewaga Kaczyńskiego nad Tuskiem także była bardzo zdecydowana: 71,79% do 28,21%. Na uwagę zasługuje wynik prezydenta – elekta w gminie Rościszewo, gdzie uzyskał 86,48% poparcia. Z kolei Donalda Tuska poparło 39,41% mieszkańców Sierpca. Frekwencja w powiecie wyniosła 42,84%.
O powyborcze komentarze poprosiliśmy parlamentarzystów z Płocka: Wojciecha Jasińskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Przemysława Berenta z Platformy Obywatelskiej. Oto, co powiedzieli indagowani w poniedziałek rano, kiedy znane już były oficjalne wyniki:
Wojciech Jasiński, poseł PiS:
– Uważam, że prezydentem wybrany został najlepszy kandydat. Nie było bowiem wśród startujących w wyborach osoby tak przygotowanej merytorycznie jak Lech Kaczyński. Mam tu na myśli wykształcenie i praktykę służby na różnych stanowiskach w państwie w przekroju wielu lat.. Oczywiście Lech Kaczyński pracował na to bardzo ciężko przez te kilkadziesiąt lat. Niezależnie od tego, co powiedziałem cieszy mnie, że zwycięzcą w wyborach został kandydat naszej partii. Ale to jest sprawa wtórna. Bo najważniejsze jest przygotowanie teoretyczno – merytoryczne. Mało jest w Polsce ludzi, którzy problemy państwa znają w takim stopniu jak Lech Kaczyński.
Przemysław Berent senator PO:
– Pierwsze moje uczucia to smutek i żal, bo jest to – moim zdaniem – porażka w dwóch wymiarach. Pierwszy to wymiar typowo polityczny – przegrał kandydat partii, którą reprezentuję, czyli Platformy Obywatelskiej. Drugi wymiar ma charakter ogólnoludzki. Uważam, że Donald Tusk był znacznie lepszym kandydatem na prezydenta niż Lech Kaczyński. Oczywiście w pełni uznaję demokratyczne wybory i taką decyzję Polaków. O zwycięstwie Lecha Kaczyńskiego zadecydowało społeczeństwo i trzeba się z tym pogodzić. Moim zdaniem Polacy nie są jeszcze gotowi do przyjęcia wszystkich proeuropejskich wolnorynkowych projektów dla naszego kraju. Przez 10 lat mieliśmy prezydenta związanego z byłym systemem komunistycznym, więc tak czy inaczej jest to na pewno zmiana na lepsze. I przez te 10 lat Polska rozwijała się, więc nie ma powodu, żeby się obawiać, że teraz wydarzy się coś bardzo negatywnego.

Tomasz Szatkowski

Zobacz kolejny artykuł

Dachowanie samochodu w Bończy

W sobotę, 4 listopada około godziny 8.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia w miejscowości Bończa na …